Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat 8V Ghia

Ten model jest jednym z najbardziej wyjątkowych w historii Fiata. 8V (Otto Vu) określony został przez magazyn Road and Track w 1952 roku jako „największa niespodzianka roku”. Firma znana w tym okresie z aut dla mas, jak Topolino, które zmotoryzowało Włochy,  wypuściła tak zjawiskowy, sportowy model.

Podwozie produkowane przez firmę Siata, z niezależnym zawieszeniem każdego z kół, aluminiowy silnik V8, karoseria budowana na zamówienie. Carrozeria Ghia wykonała ok 30-40 takich aut, z czego 15 wg projektu Giovanni Savonuzziego, znane jako Supersonic.

Projekt Supersonic pierwotnie robiony był z myślą o wyścigowej Alfie Romeo. Zakrzywiony „nos”, wyraźna linia boczna, tylne lampy  w kształcie silników odrzutowych. Uznawany jest za najbardziej poszukiwany spośród 8V jako idealny przykład awangardowego nurtu designu określanego jako Jet Age.

Książka Tony’ego Adriaensensa z 2012 r., uznawana, za najlepszy zbiór faktów o 8V, zawiera informację, że ten egzemplarz opuścił fabrykę 14 lipca 1953 roku i jest to 10. sztuka z nadwoziem Supersonic. Według poprzedniego właściciela ten egzemplarz był prezentowany na targach w Genewie w 1954 roku.

Opisywany egzemplarz został wyeksportowany do Stanów Zjednoczonych, gdzie przeszedł przez ręce m.in. Lou Fageola, kierowcy wyczynowych motorówek. Auto było prezentowane na wielu konkursach elegancji, jak Pebble Beach. W 1979 roku samochód trafił do Geralda Farbera, który przechowywał je następnie przez wiele lat. Udało mu się odnaleźć oryginalny silnik do auta, który został poprzednio zastąpiony jednostką Chevroleta.

W 2007 roku rozpoczęto proces pieczołowitej renowacji auta, która trwała 8 lat. Objęła kompleksowo wszystkie elementy pojazdu, niektóre wymagały ponownego wyprodukowania na podstawie części z innej sztuki. Po zakończonej renowacji samochód był aktywnie  prezentowany na konkursach elegancji, otrzymując wiele nagród. Obecnie jest w doskonałym stanie i może uczestniczyć zarówno w prestiżowych wystawach, jak i rajdach aut zabytkowych.

10 marca będzie licytowane na aukcji w Amelia Island prowadzonej przez dom aukcyjny RM Sothebys. Oczekiwana  cena to 1,6-1,9 miliona dolarów.

Tekst: Jakub Strzemżalski na podstawie materiału RM Sothebys

Zdjęcia: Darin Schnabel ©2017 Courtesy of RM Sothebys

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Poprzedni wpis
Niki Lauda
Następny wpis
Moto Guzzi na targach Moto Expo
Back
Udostępnij

Fiat 8V Ghia