Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Wyjątkowa Panda

Pomimo tego, że nowa generacja Pandy nie odnosi tak spektakularnego sukcesu jak jej poprzedniczka, to dalej ważny gracz na rynku motoryzacyjnym.

Panda III produkowana jest w zakładzie Fiata w Pomigliano d’Arco w pobliżu Neapolu. 24 lutego, po 5 latach od rozpoczęcia produkcji, z taśm montażowych zjechał egzemplarz o numerze 300 000. Ilość wyprodukowanych samochodów w tak długim czasie nie robi wrażenia. Sytuacja znacznie się zmienia, gdy wspomnimy o jednym małym, ale bardzo ważnym szczególe. Pojazd, o którym mowa, to nie zwykła Panda – to samochód zasilany metanem.

Rekordowa Panda jest biała w wersji Lounge z dwucylindrowym silnikiem TwinAir Turbo Natural Power o mocy 80 KM. Samochód może pochwalić się bardzo niskim spalaniem, wynoszącym zaledwie 3,1 kg metanu lub 4,5 l benzyny na 100 km (w cyklu mieszanym).

W Europie Panda jest najczęściej wybieranym samochodem zasilanym gazem ziemnym. Od 20 lat FCA jest liderem w produkcji samochodów z podwójnym zasilaniem benzyna-metan. Wśród oferowanych modeli z takim rozwiązaniem znajdziemy m.in. Fiaty: 500L, 500L Living, Doblo i Ducato czy Lancię Ypsilon.

Jubileuszowy model będzie miał również wyjątkowe zadanie – będzie wykorzystywany do różnego rodzaju imprez, w których udział bierze FCA. W najbliższym czasie pojawi się na Salonie Samochodowym w Genewie.

Tekst: Paweł Oblizajek

Zdjęcia: FCA Press

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Poprzedni wpis
Moto Guzzi na targach Moto Expo
Następny wpis
Genewa już za chwilę
Back
Udostępnij

Wyjątkowa Panda