fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Il Ponte poleca

Il Ponte poleca

Co ciekawego we włoskim klimacie w dniach 17 – 24.V.2010

 Pod redakcją Marii Bulikowskiej

Traviata: jedna z najsłynniejszych oper, dzieło mistrza gatunku – Giuseppe Verdiego, pojawi się znów na deskach Opery Narodowej, w świeżej jeszcze, a już kultowej inscenizacji tandemu Treliński – Kudlička. W roli tytułowej wystąpi Joanna Woś, partię Alfredo zaśpiewa Pavlo Tolstoy. Polecamy.
Więcej na: www.teatrwielki.pl

23 maja w Białołęckim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert Vivaldi goes jazz. Na koncert składają się Cztery pory roku Antonia Vivaldiego w wersji jazzowej – na klarnet, kwartet jazzowy oraz orkiestrę smyczkową. Opracowanie jazzowe Wojtka Mrozka charakteryzuje idealna równowaga pomiędzy barokowym ideałem a jazzowym klimatem osiąganym doskonale przez instrumentalistów kwartetu. Uwaga! Wstęp tylko z zaproszeniami. Odbiór bezpłatnych zaproszeń od dnia 12 maja w Wydziale Kultury dla Dzielnicy Białołęka.
Więcej na: www.bok.waw.pl

W tym tygodniu Włoski Instytut Kultury ma dla nas nietypową niespodziankę – 19 maja o godzinie 18 odbędzie się Karaoke piosenki włoskiej. Wszystkich wielbicieli włoskich hitów zapraszamy do siedziby Instytutu.
Więcej na: www.iicvarsavia.esteri.it

Podczas remontu krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich, warszawiacy będą mieli okazję obejrzeć pochodzące stamtąd genialne dzieła, w tym Damę z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta Harmensza van Rijn. Wystawa prezentowana będzie na Zamku Królewskim w Warszawie aż do jesieni.
Więcej na: www.zamek-krolewski.pl

Włoski Instytut Kultury zaprasza Państwa na wystawę fotograficzną Znaki – Zaccaria i Tadeusz Sobieraj. Otwarcie wystawy odbędzie się 17 maja o godzinie 18:30, w siedzibie Instytutu.
Więcej na: www.iicvarsavia.esteri.it

Przypominamy również o cyklu Gioved?Film – w najbliższy czwartek będzie można zobaczyć kultowy film Matrimonio all’italiana (Małżeństwo po włosku) z Aldo Puglisi, Marcello Mastroiannim i, jakżeby inaczej – boską Sofią Loren.
Więcej na: www.iicvarsavia.esteri.it

Wprawdzie to jeszcze nie Dzień Dziecka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprosić pociechy na musical familijny Pinokio w Teatrze Rampa. Historia drewnianego pajacyka zabierze dzieci w podróż do świata wyobraźni, a dorośli też nie będą się nudzić!
Więcej na: www.teatr-rampa.pl

Tym, którym wydaje się, że znają Wieczne Miasto od podszewki, rekomendujemy lekturę książki Rzym za pięć denarów dziennie Philipa Matyszaka. Okazuje się, że jedno, to odwiedzić Rzym w XXI. wieku, a drugie – wyobrazić sobie taką wycieczkę w roku 200 n.e. … Ten nietypowy, fikcyjny przewodnik, napisany na podstawie tekstów z tego okresu, zabierze nas w fascynującą podróż w czasie. Odwiedzimy wszystkie atrakcje turystyczne miasta, od przepychu cesarskich pałaców na Palatynie, przez gwarne i ludne Forum, aż po majestatyczne piękno Panteonu i świątyni Jowisza. Mimo że książka ukazała się już jakiś czas temu – przed majówką zdecydowanie polecamy!
Więcej na: www.empik.com

W momencie, gdy czytają Państwo to wydanie newslettera, wiadomo już, który reportażysta wygrał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Niezależnie jednak od wyniku, chcemy Państwu polecić jedną z wytypowanych do finału lektur – Zaginione białe plemiona. Podróż w poszukiwaniu zapomnianych mniejszości Riccarda Orizio. Ten przewrotny opis historii i tradycji zapomnianych, białych ludów jest przykładem najlepszej prozy podróżniczej ostatnich lat. I, co ważne – jest świetnie przełożony przez Joannę Ugniewską i Mateusza Salwę. Lektura obowiązkowa.
Więcej na: www.czarne.com.pl

Wydawnictwo Zysk i S-ka zaprasza do lektury książki Tiziano Terzani Koniec jest moim początkiem. Jak pisze wydawca, tekst ten, przygotowany do druku przez syna autora, jest doskonałym sprawdzianem szczerości. To podróż niezmordowanego globtrotera, który starał się doprowadzić do końca swoje ostatnie dziennikarskie śledztwo. Chciał odnaleźć sens choroby, śmierci, cierpienia. Aby tego dokonać, trzeba było wielkiego dziennikarza. Jednego z największych na świecie.
Więcej na: www.sklep.zysk.com.pl

Wydawnictwo PIW poleca Państwu nowość: Głosy – po raz pierwszy na świecie zebrane w jednym tomie opowiadania wybitnego włoskiego pisarza, Claudio Magrisa. Słowo wstępne autora napisane zostało specjalnie na potrzeby niniejszej edycji. Wchodzi ono w swoisty dialog z posłowiem tłumaczki, profesor Joanny Ugniewskiej; oba teksty zaś dopełniają i zwielokrotniają Głosy.
Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego zachęca do lektury książki Elżbiety Makowieckiej pt. Sztuka Rzymu – od Augusta do Konstantyna. Autorka opisuje budownictwo i architekturę, rzeźbę i malarstwo, mozaikę i sztukę zdobniczą antycznej Italii, prezentując główne przykłady dorobku artystycznego epoki Cesarstwa na precyzyjnie nakreślonym tle historycznym i kulturalnym.
Więcej na: www.biblion.pl

Jak w każdy poniedziałek, środę i piątek – również w tym tygodniu zapraszamy do lektury tekstów na blogu Julii Wollner. Tym razem autorka opowie o najpiękniejszych swoim zdaniem miejscach w Toskanii (17 maja), przestrzegać będzie przed złośliwymi “fałszywymi przyjaciółmi” (19 maja) oraz spotka się z Barbarą Delfino, polonistką z Turynu, aby dowiedzieć się, jakie polskie książki czytają Włosi (21 maja). Dodatkowo, w piątek, czytelnicy bloga będą mogli wziąć udział w konkursie – do wygrania najnowsza powieść Alessandro Baricco w wersji oryginalnej.
Więcej na: www.ilponte.pl/julia_wollner

www.ilponte.pl
 

Previous post
Uniwersalna miara różnicy
Next post
ForzaItalia.pl pojechała na kawę

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Il Ponte poleca