Ferrari 500 Superfast Series II by Pininfarina z 1966 roku oferowane z prywatnej kolekcji, osiągnęło podczas aukcji RM Sotheby’s 26 stycznia 2023 roku w Arizonie kwotę sprzedaży w drodze licytacji 2 225 000 dolarów.
Według badań autorytetu marki – Marcela Massiniego – pojazd jest 34. z 36 zbudowanych egzemplarzy, choć numerycznie jest to dziewiąty z 12. egzemplarzy drugiej serii i czwarty od końca zbudowany samochód. Po zakończeniu montażu w kwietniu 1966 roku, Ferrari zostało sprzedane Johnowi Von Neumannowi, który odegrał kluczową rolę w popularyzacji europejskich samochodów sportowych w zachodnich Stanach Zjednoczonych. Rówieśnik współczesnych wpływowych importerów, takich jak Max Hoffman i Luigi Chinetti, Von Neumann był członkiem-założycielem California Sports Car Club i może być najbardziej znany z tego, że dzięki niemu 250 GT California Spider odniosło taki sukces.
W kwietniu 1973 roku Superfast został zakupiony przez Chargina – Charliego Hayesa – początkującego amerykańskiego kierowcę wyścigowego, który ostatecznie dołączył do Scuderia Bear Williama McKelvy’ego. Hayes wkrótce zareklamował 500-tkę w magazynie Road & Track, a pod koniec dekady samochód został sprzedany dealerowi Sal di Natale z Hollywood. Na przestrzeni 10 lat silnik zastąpiono jednostką Superfast o numerze 8083 (chociaż oryginalny motor trafił ostatecznie do pojazdu po kolejnych 2 dekadach).
W 1979 roku Ferrari zostało nabyte przez Charlesa Borina z Calabasas w Kalifornii, który przemalował je na czerwono i obszył wnętrze tanią skórą. Borin był w posiadaniu samochodu przez 12 lat, zanim przeszedł on w ręce cenionego dealera Eda Watermana z Fort Lauderdale na Florydzie.
W 1993 roku oryginalny silnik Ferrari (numer 8565 SF) został ponownie zainstalowany w tym samochodzie. W tym czasie przeprowadzono pełną renowację, w tym ponownie pomalowano nadwozie w kolorze ciemnoniebieskim i wykończeno wnętrza skórą w kolorze koniaku.
Sprzedany w 2002 roku Charlesowi Morse z Seattle w stanie Waszyngton, Superfast został wystawiony na Amelia Island Concours d’Elegance w 2003 roku, wygrywając klasę Ferrari. Dziesięć miesięcy później pojazd zauważono podczas Palm Beach Cavallino Classic. W styczniu 2004 roku, Morse sprzedał Ferrari dr Ervinowi Bud Lyonowi z Kensington w New Hampshire, od dawna uznawanego za jednego z najbardziej znaczących kolekcjonerów w Nowej Anglii. Pan Lyon zaprezentował samochód na Pebble Beach Concours d’Elegance w 2005 roku, gdzie zdobył 95 na 100 możliwych punktów podczas oceny, a w styczniu 2006 roku samochód został wystawiony na Cavallino Classic.
Później w 2006 roku Ferrari zostało przekazane do kompleksowej renowacji przez szanowanego Paula Russella i spółkę w Essex z Massachusetts. Następnie pojazd zdobył prestiżową nagrodę na Amelia Island w marcu 2007 roku. We wrześniu 2008 roku pan Lyon sprzedał Ferrari nowemu właścicielowi z Oregonu, który pokazał samochód na 2009 Rodeo Drive Concours d’Elegance w Beverly Hills.
Należy zauważyć, że lakier znacznie się zestarzał od czasu renowacji w 2006 roku i w niektórych miejscach widać wyraźnie niedoskonałości. Pasują za to numery podwozia i silnika.
Autor: Tomasz Nowak
Zdjęcia: RM Sotheby’s
Lancia Ypsilon w nowej odsłonie wraca do bardziej klasycznych rozwiązań. Włoska marka zdecydowała się rozszerzyć…
Fiat zakończył pierwszy kwartał 2026 roku w Polsce z wyraźnym wzrostem sprzedaży. W marcu do…
Maserati świętuje ważny moment w rozwoju swojego programu klasyków. Dział Maserati Classiche wydał właśnie setny…
Nowe wcielenie hybrydowego supersamochodu z Sant’Agata Bolognese dopiero zaczyna trafiać do pierwszych klientów, a już…
W Heritage Hub otwarto kolejną odsłonę wystawy fotograficznej „Donne e motori? Gioie e basta” („Kobiety…
Sezon 2026 FIA World Endurance Championship rozpoczął się od oficjalnego Prologu na torze Autodromo Internazionale…