fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Ferrari rozważa turbodoładowane silniki V12

Ferrari rozważa turbodoładowane silniki V12

Przejście Ferrari z turbodoładowanego V8 na turbodoładowane i hybrydowe V6 w nowym 296 GTB zaowocowało większą mocą oraz zmniejszeniem emisji spalin i zużycia paliwa. Jednak według najnowszych wieści ze źródła bezpośrednio związanego z Maranello, Ferrari ma w planach wyposażyć swoje jednostki V12 w turbiny, aby utrzymać je przy życiu.

Ta wiadomość (niepotwierdzona) zaprzecza kilku wcześniejszym raportom sugerującym, że Ferrari pójdzie w stronę hybrydyzacji. Niemniej podobnie niegdyś było z SUV-em Purosangue – producent zapewniał, że nigdy nie wyprodukuje tego rodzaju pojazdu. W planach jest zachowanie 12 cylindrów w układzie V, zmniejszenie pojemności i wykorzystanie turbodoładowania.

Związek marki z Maranello z jednostkami V12 sięga aż do pierwszego pojazdu z 1947 roku. Ferrari jest zdeterminowane, aby utrzymać je przy życiu tak długo, jak to możliwe – w końcu to jeden z filarów marki. Nadchodzący SUV Purosangue, następcy 812 i LaFerrari doczekają się najprawdopodobniej jednostek V12

Producent już postawił pierwsze kroki w hybrydyzacji. Obecnie w gamie oferowane są takie modele, jak: SF90 i 296 GTB. Podobne dylematy co do sposobów przedłużenia żywotności V12 ma Lamborghini, które jak dotąd zdecydowało się na zastosowanie superkondensatora w modelu Sian

W 2017 roku ówczesny dyrektor generalny marki – Sergio Marchionne – był przeciwny stosowaniu turbodoładowania dla jednostek V12:

Nasz szef programów silnikowych powiedział mi, że to byłoby absolutnie szalone, aby umieścić turbosprężarkę w jednostce V12, więc odpowiedź brzmi – nie. Planujemy pozostać przy silniku wolnossącym, ale będzie on współpracować z układem hybrydowym. 

Co ciekawe, włoski rząd niedawno wpadł na pomysł, aby dogadać się z Unią Europejską co do restrykcji wobec niszowych producentów supersamochodów.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Oto 5 historycznych rekordów Lamborghini
Next post
Ferrari ujawniło kalendarz Corse Clienti na rok 2022

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Ferrari rozważa turbodoładowane silniki V12