fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Maserati A6 1500/3C Berlinetta by Pinin Farina sprzedane na aukcji

Maserati A6 1500/3C Berlinetta by Pinin Farina sprzedane na aukcji

W dniach 14-15 sierpnia 2020 roku podczas aukcji internetowej aukcji RM Sotheby’s za kwotę 650 000 dolarów sprzedane zostało Maserati A6 1500/3C Berlinetta by Pinin Farina z 1949 roku.

Wprowadzony na rynek w 1947 roku model Maserati A6 jest pierwszym pojazdem włoskiej marki opracowanym z myślą o użytkowaniu na drogach publicznych, ale także na torach wyścigowych. A6 zadebiutowało podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 1947 roku. Za nowoczesny projekt nadwozia odpowiedzialna była firma Pinin Farina.

Auto o nr podwozia 086 powstało w 1949 roku jako jedno ze wszystkich 61, wyprodukowanych w latach 1947-1951. Co istotne, był to pierwszy produkcyjny egzemplarz wyposażony w potrójne gaźniki Webera. Zaledwie 9 innych sztuk korzystało z tego rozwiązania. Tylko jeden – poza podwoziem 086 – przetrwał do dzisiaj i jest wystawiany we włoskim muzeum jako eksponat.

Podwozie 086 zostało wysłane do Pininin Fariny 11 grudnia 1948 r. Do Maserati wróciło w lipcu 1949 roku, a następnie zostało poddane testom przez fabrycznego kierowcę Guerino Bertocchiego. 15 zostało sprzedane Isabeli Quarantotti – arystokratycznej pisarce i dramaturgów. Pojazd trafił do jej paryskiej rezydencji, gdzie mieszkała ze swoim przyszłym, drugim mężem, angielskim poetą – Alexandrem Ronaldem Smithem. 

Pod koniec grudnia 1950 roku A6 1500 został zakupiony przez Donatello Mennini, przedsiębiorcę tekstylnego, mistrza narciarstwa i piłkarza z Tessilprato. Zapisy Maserati wskazują, że pan Mennini zwrócił samochód do fabryki w celu serwisu. Do kwietnia 1952 roku Maserati A6 zostało sprzedane Celestinie Basini z Firenze. Nieco ponad rok później, 12 lipca 1953 roku, samochód został zarejestrowany na kolejnego właściciela, oficera armii amerykańskiej, Larry’ego Jamesa Pichichero z Ohio, który stacjonował w Livorno. Auto wzięło udział w kilku wyścigach.

Pod koniec 1957 roku, notowany kalifornijski rusznikarz Ernest Nanson był na wakacjach we Włoszech i zauważył 086 wystawione na sprzedaż. Pan Nanson sprowadził A6 do Stanów Zjednoczonych i z miłością utrzymywał samochód przez 22 lata jego posiadania. Samochód został następnie zakupiony przez Williama McKinley’a, który zlecił wykonanie pełnej renowacji w pobliskim Rancho Cordova. To właśnie podczas tego procesu pojazd zyskał czerwony lakier nadwozia. W 1983 roku Maserati brało udział w konkursie Monterey Historics, a następnie w 6. Międzynarodowym Spotkaniu Maserati nad jeziorem Tahoe oraz Best of Show w People’s Choice Award. Na przestrzeni kolejnych lat pojazd trafiał z rąk do rąk, był przez chwilę własnością Toma Monaghana, założyciela Domino’s Pizza.

Po zakupie w 2009 r. podjęto kolejne prace renowacyjne, które kosztowały bagatela 350 000 dolarów! Każdy element pojazdu został rozebrany, odnowiony, a następnie złożony w całość przez ekipę Gary’ego Mauchera, laureata nagrody Pebble Beach. Niedawno samochód uczestniczył w 2019 roku w Colorado Grand

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

Poprzedni wpis
Maserati planuje wprowadzić na rynek 6 modeli zelektryfikowanych do 2025 roku
Następny wpis
Lamborghini Essenza SCV12 w detalach

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Maserati A6 1500/3C Berlinetta by Pinin Farina sprzedane na aukcji