Kategorie: News

W planach są mocniejsze warianty Abartha 500e


Po premierze Abartha 500e, prezes Fiata – Olivier Francois – obiecał, że linia marki spod znaku Skorpiona powiększy się w przyszłości o kolejne pojazdy elektryczne. Jednak tylko niektóre z nadchodzących modeli Fiata doczekają się rodzeństwa sygnowanego marką Abarth. Prezes ujawnił również, że trwają już prace nad mocniejszymi wariantami Abartha 500e.

Zapytany o przyszłą gamę Abartha, Francois powiedział: 

Wszystkie modele Fiata mogą potencjalnie mieć wersję Abarth, ale nie dla wszystkich będzie to miało sens. Mój zespół oceni każdy model i zdecyduje, czy dobrze pasuje do naszej marki.

Przez lata oferta Abartha ograniczała się do pikantnych wersji napędzanego silnikiem spalinowymi modelu 500, który zostanie wycofany z produkcji do końca przyszłego roku, a teraz także nowego 500e. Fiat natomiast pracuje nad dziesięcioma nowymi modelami, z czego pięć z nich ma powstać w ciągu najbliższych pięciu lat. Będą to najprawdopodobniej następca Pandy, supermini wielkości Punto oraz kilka crossoverów. Olivier Francois wyjaśnił, czym jego zespół kieruje się przy wyborze modeli Fiata:

W Europie Abarth zawsze odnosił duży sukces, gdy wiązał się z pięćsetką. To nie reguła, ale ludzie lubią małą kieszonkową rakietę, wyścigowe samochody miejskie i tak dalej. Abarth jest też trochę droższy, więc potrzebujesz modeli, które udźwigną tę siłę cenową. 500 jest taka i inne modele wokół rodziny 500 mogą być takie.

Sądząc po komentarzach CEO można bezpiecznie założyć, że nowa generacja 500X doczeka się wariantu od Abartha, tak długo jak będzie dostępna w formie w pełni elektrycznej. Z kolei budżetowe modele Fiata zostaną prawdopodobnie pozostawione bez wariantu wyczynowego, którego cena byłaby nieuchronnie wysoka.

Francois potwierdził również, że Abarth pracuje nad nowymi wariantami 500e o zwiększonej mocy, podobnie jak w przypadku strategii stosowanej w przeszłości przez napędzane silnikiem spalinowym modele 595 i 695. Dyrektor generalny powiedział: 

Wszyscy już pracują, aby ten samochód był jeszcze szybszy, jeszcze bardziej sportowy, jeszcze głośniejszy.

Abarth 500e jest wyposażony w pojedynczy silnik elektryczny i akumulator o pojemności 42 kWh, podobnie jak Fiat 500e, ale układ napędowy został dostrojony tak, aby wytwarzać 155 KM i 235 Nm momentu obrotowego. Chociaż to wystarczy, aby w pewnych warunkach był szybszy niż modele napędzane silnikami spalinowymi, fani Abartha tęsknią za większą mocą i lepszymi osiągami niż reklamowane 7 sekund w sprincie ze startu zatrzymanego do setki.

Jak donosi Autocar inżynierowie Abartha stwierdzili, że ta moc jest bliska granicom możliwości tego układu napędowego. Oznacza to, że nadchodzące hot hatche mogą skorzystać z nowej technologii silnika elektrycznego/akumulatora, być może wykorzystując asortyment części Stellantis. W każdym razie przyszłość Abartha będzie prawdopodobnie wypełniona edycjami specjalnymi, ponieważ włoska marka nie ma powodu, aby zmieniać ten udany przepis.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Ostatnie wpisy

Alfa Romeo nie skreśla Giulii i Stelvio. Następcy pozostają „pod obserwacją”

Alfa Romeo nie rezygnuje definitywnie z modeli Giulia i Stelvio. Choć oba pojazdy zniknęły z…

7 godzin temu

Nieudany start i błędy strategiczne. Ferrari bez podium na Węgrzech

Ferrari opuszcza Grand Prix Węgier z czwartym miejscem Charles'a Leclerca i piątą pozycją Lewisa Hamiltona.…

7 godzin temu

Pierwsze elektryczne Ferrari trafi na aukcję. Cena może przekroczyć 1,1 mln dolarów

Pierwsze produkcyjne Ferrari Luce trafi na aukcję podczas Monterey Car Week. Samochód oznaczony jako numer…

1 dzień temu

Maserati wraca do legendy MC12. Jedyny w swoim rodzaju GT2 Stradale trafił do tajwańskiego kolekcjonera

Maserati zaprezentowało w Modenie jednostkowy egzemplarz modelu GT2 Stradale, wykonany na zamówienie kolekcjonera z Tajwanu…

1 dzień temu

Pagani Huayra Roadster „Executor”: unikat z manualną skrzynią trafi na aukcję

Na aukcję domu RM Sotheby’s trafiła Pagani Huayra Roadster o przydomku „Executor”. Samochód wyróżnia się…

4 dni temu

Alfa Romeo uruchamia program Gwarancji Specjalnej Sprint. Ochrona do 8 lat lub 160 tys. km

Alfa Romeo uruchomiła 1 lipca 2026 roku program Gwarancji Specjalnej Sprint. Nowa oferta pozwala wydłużyć…

4 dni temu