Kategorie: Eventi

Forza Italia 2017 – relacja


Ogólnopolskie spotkanie miłośników włoskiej motoryzacji i kultury ForzaItalia.pl na stałe wpisało się do kalendarza imprez miłośników motoryzacji w Polsce. Szósta edycja, mimo deszczowej aury, przyciągnęła blisko 300 samochodów. Na dziedzińcu zabytkowego pałacu w Smoszewie, niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego, zaparkowały takie motoryzacyjne perełki, jak 56-letnia Lancia Flavia, Ferrari Dino 246 GT z 1971 czy Polski Fiat 127p z 1974 roku. Na wszystkich uczestników czekały liczne atrakcje i dobra zabawa.

Choć sobota 2. września przywitała nas deszczem, do Smoszewa tłumnie zjechali właściciele współczesnych i zabytkowych włoskich pojazdów, ludzie zrzeszeni w polskich klubach i na forach internetowych oraz liczni miłośnicy włoskiej myśli motoryzacyjnej. O godz. 10.00 oficjalnie rozpoczęliśmy spotkanie, a godzinę później wystartował rajd nawigacyjny prowadzący malowniczymi drogami ziemi zakroczymskiej. Na trasie na załogi czekały przygotowane specjalnie na tę okazję zadania, które urozmaicały rajd i podkręcały atmosferę. Tymczasem w bazie zlotu ruszyły pozostałe zaplanowane na ten dzień atrakcje – wystawa włoskich aut, wśród których najliczniej reprezentowana była marka Alfa Romeo, ale pojawiło się też wiele pięknie utrzymanych Fiatów, Abarthów, Lancii, a nawet Maserati, Lamborghini i Ferrari. Wystawę uświetniła ekspozycja nowych samochodów z grupy FCA, obejmująca Fiata 500 w wersji Anniversario, 124 Spider oraz odświeżone 500L. Miłośny Alfy Romeo mogli się bliżej zapoznać się z pierwszym SUV-em w historii marki – Stelvio – oraz z pożądaną Giulią. Dzięki zaangażowaniu autoryzowanego dealera, firmy Carserwis, uczestnicy spotkania mieli okazję przetestować wybrane modele.

Liczną publiczność zgromadziły wykłady na temat historii włoskich samochodów oraz konkursy wiedzy motoryzacyjnej i o Włoszech. Specjalną okazją do świętowania były hucznie obchodzone 60. urodziny Fiata 500, którego wiele egzemplarzy pochodzących z różnych dekad zawitały do Smoszewa. Osobną strefę stworzyły jednoślady partnerujących zlotowi marek Ducati i Vespa. ForzaItalia.pl dbając o rodzinną atmosferę zlotu przygotowała również strefę dla najmłodszych klubowiczów oraz stoiska kulinarne.

Tradycyjnie zlot zakończył konkurs elegancji, podczas którego jury wybrało najpiękniejsze auto. Jak zawsze wybór nie był łatwy, jednak ostatecznie tytuł wraz z pucharem trafił do załogi Fiata 850 Coupe Sport. Spotkanie zwieńczyła uroczysta kolacja dla uczestników.

Szósty zlot Forza Italia 2017 przeszedł do historii jako prawdziwe święto fanów włoskiej motoryzacji! Zabieramy się od razu za edycję 2018!

 

Tekst: Jakub Strzemżalski

Zdjęcia: Bartek Lichocki

Ostatnie wpisy

Maserati z dubletem na otwarcie sezonu GT2 European Series. Udany weekend na Monzy

Maserati rozpoczęło sezon 2026 GT2 European Series powered by Pirelli od bardzo udanego występu na…

11 godzin temu

Motor Valley Fest 2026: Lamborghini stawia na włoskie dziedzictwo i personalizację

Automobili Lamborghini po raz kolejny wzięło udział w Motor Valley Fest, wydarzeniu poświęconym włoskiej branży…

11 godzin temu

Lamborghini broni rezygnacji z elektryka po burzy wokół Ferrari Luce

Po fali krytyki, jaka spadła na Ferrari po prezentacji pierwszego w pełni elektrycznego modelu marki,…

4 dni temu

Kultowy symbol Maserati ma już sto lat. Uroczystości w sercu włoskiej Motor Valley

W historycznej fabryce Maserati przy Viale Ciro Menotti w Modenie odbyła się ceremonia skasowania znaczka…

4 dni temu

Ferrari szykuje niespodziankę dla purystów. 12Cilindri z manualem coraz bliżej

Ferrari może szykować powrót rozwiązania, które przez lata było jednym z symboli sportowej motoryzacji. Według…

5 dni temu

Nowa Alfa Romeo 33 Stradale nagrodzona we Włoszech. Jury wskazało na „ponadczasowy styl”

Nowa Alfa Romeo 33 Stradale otrzymała wyróżnienie honorowe podczas XXIX edycji nagrody Compasso d’Oro ADI…

5 dni temu