Kategorie: News

Fiat rozszerzył ofertę o hybrydowe warianty 500X i Tipo


Fiat zakończył proces elektryfikacji całej linii swoich modeli wraz z zaprezentowaniem 500X Hybrid i Tipo Hybrid, wyposażonych w 48-woltową technologię mild-hybrid, zapewniającą niższe zużycie paliwa i niższą emisję spalin. Ten sam układ napędowy miał swoją premierę w zeszłym miesiącu w wariantach E-Hybrid modeli Jeepa: Renegade i Compass.

Układ hybrydowy obejmuje turbodoładowany, 1,5-litrowy, czterocylindrowy silnik FireFly o mocy 130 KM i momencie obrotowym 240 Nm oraz 48-woltowy silnik elektryczny BSG o mocy 20 KM i momencie obrotowym 55 Nm. Moc przenoszona jest na przednią oś za pośrednictwem nowej, siedmiobiegowej przekładni dwusprzęgłowej.

Pomimo klasyfikacji jako mild-hybrid ze względu na technologię 48-Volt, silnik spalinowy w 500X Hybrid i Tipo Hybrid może pozostać wyłączony przez nawet 47% czasu w cyklu łączonym WLTP i do 62% w mieście. Samochody te mogą ruszać, parkować, a nawet jeździć wyłącznie na napędzie elektrycznym, przy czym system odzyskuje energię podczas hamowania i zwalniania.

W rezultacie układ napędowy 1.5 Hybrid zużywa o 0,3 l/100 km mniej niż 1,6-litrowy turbodiesel w cyklu miejskim. Ponadto 500X Hybrid emituje o 11% mniej CO2 w porównaniu ze zwykłym 500X z silnikiem benzynowym o pojemności 1,3 litra. Jeśli chodzi o osiągi, Fiat Tipo Hybrid przyspiesza od 0-100 km/h w 9 sekund, podczas gdy 500X Hybrid potrzebuje na dokonanie tego samego 9,4 sekundy.

Wizualnie jedyną różnicą są dodane plakietki Hybrid na tylnej klapie. 500X Hybrid korzysta z nowego emblematu przedniego, który był częścią aktualizacji 2022MY dla 500X, podczas gdy Tipo Hybrid jest również dostępny w niedawno ujawnionym nadwoziu SW Cross, łączącym praktyczność z elementami stylizacyjnymi crossovera. Oba modele są również dostępne w wersji wyposażenia (RED), która charakteryzuje się nadwoziem w kolorze Passione Red, czarnym wnętrzem z czerwonymi akcentami i specjalnymi logotypami.

Fiat 500X Hybrid będzie produkowany we włoskim Melfi, natomiast Tipo Hybrid w Tofas, w Turcji. Producent rozpocznie przyjmowanie zamówień na pojazdy jeszcze w tym miesiącu, a pierwsze egzemplarze trafią do europejskich dealerów w kwietniu. Począwszy od 2023 roku Fiat będzie co roku prezentował nowy model elektryczny, a docelowo – od 2027 roku – będzie miał w pełni elektryczną gamę.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Ostatnie wpisy

Fiat Topolino w USA ma nietypową grupę klientów

Fiat Topolino po cichu pojawił się tego lata w Stanach Zjednoczonych, ale jego debiut nie…

4 godziny temu

Lamborghini rezygnuje z pomysłu w pełni elektrycznego Lanzadora

Zaprezentowany w 2023 roku podczas Monterey Car Week koncept był zapowiedzią pierwszego modelu marki, który…

5 godzin temu

Fiat 8V od Vignale sprzedany za 692,5 tys. dolarów

Fiat 8V był jednym z najbardziej niezwykłych modeli w historii włoskiego producenta. Po latach koncentrowania…

3 dni temu

Jedyny taki Maserati A6G/54. Właściciel zamówił go z myślą o rajdach

W złotej erze włoskiego coachbuildingu klienci mogli zamawiać samochody skrojone niemal całkowicie pod własne upodobania.…

3 dni temu

Ferrari CZ26: bazuje na SF90 Stradale, ma indywidualne nadwozie i pojedzie 328 km/h

Ferrari zaprezentowało w Monterey w Kalifornii model CZ26, kolejny samochód powstały w ramach programu Special…

4 dni temu

Fiat Topolino wjeżdża do USA. Mały elektryk z wielkimi ambicjami

Fiat Topolino trafia na amerykański rynek otwierając kolejny rozdział w historii marki w Stanach Zjednoczonych.…

4 dni temu