fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Alfa Romeo Hahn

Alfa Romeo Hahn

banner hahn

Firmowe delegacje potrafią być monotonne i nużące. Szczególnie jeśli trafiasz regularnie do tak “ekscytującego” miejsca, jak przemysłowe Mannheim w południowo-zachodnich Niemczech. Sposobem na przetrwanie jest znalezienie sobie odprężającego zajęcia po godzinach.

Włoska motoryzacja nie jawi się jako dobra opcja w miejscu wbitym pomiędzy Stuttgart (Porsche), Rässelsheim (Opel) i Hockenheim. Mannheim jest za to miejscem, gdzie swój początek wzięła firma Mercedes Benz i motoryzacja w ogóle. To tu właśnie Karl Benz zbudował pierwszy trójkołowy jeszcze automobil. Na szczęście krótki research przed wylotem ujawnia pewną obiecującą możliwość – akurat na trasie codziennej drogi z hotelu do biura. Na stronie Alfaholików znajduję informację o lokalnym dilerze Alfa Romeo: http://www.forum.alfaholicy.org/emigranci/73281-porzadny_serwis_mannheim_niemcy_helmut_ha_hn_alfa_romeo.html

W rzeczywistości okazuje się, że miejsce to większa sprawa. Właściciel, Helmut Hähn, zajmuje się sprzedażą nowych i używanych samochodów Alfa Romeo od lat 60. Jest najstarszym dilerem Alfa Romeo w całych Niemczech. Wcześniej był także właścicielem zespołu wyścigowego, sam także dobrze radził sobie za kółkiem. Starszy, miły pan otwiera przede mną swój salon i serwis. Zostaję tam do samego zamknięcia, węsząc po wszystkich zakamarkach. Kiedy pan Helmut zamyka salon, wsiada do swojej 166 i odjeżdża do domu.

IMG 8619

Alfa SZ na sprzedaż wystawiona w salonie

IMG 8627

Kolekcja sto sześćdziesiąt czwórek

IMG 8591

Wnętrze serwisu

IMG 8568

Wyścigowe Alfasudy

Podczas kolejnej wizyty w Mannheim znowu postanawiam odwiedzić salon pana Helmuta. Zastaję zamknięte drzwi, a na nich kartkę z wiadomością w języku niemieckim. Przed salonem nie ma już samochodów – miejsce wygląda na zamknięte od dłuższego czasu. Domyślam się najgorszego, a w sklepie obok potwierdzają moje obawy. Już nigdy nie spotkam pana Helmuta i nie odwiedzę jego salonu.

IMG 1051

Samochód serwisowy zespołu

IMG 1060

Alfa Romeo 90 i Alfetta GT

IMG 1049

Przód Alfetty GT

IMG 1073

Strzępy Alfy Romeo 33

Jednak za każdym razem, kiedy znowu jestem w Mannheim, przejeżdżam obok licząc na cud. W końcu trafiam na otwarte drzwi. Poznaje córkę pana Helmuta, która zajmuje się likwidacją biznesu. Udaje mi się jeszcze wejść na zamknięty parking, ale już do budynku serwisu nie zostaję wpuszczony. Kupuję tylko zbiór katalogów z epoki za 20 euro. Dowiaduję się, że samochody pana Helmuta trafią do muzeum w Hockenheim. Tak kończy się historia Alfa Romeo Hähn. Ja też już nie wrócę do Mannheim na kolejna delegację.

627B7610

Prospekty z pieczątkami Alfa Romeo Helmut Hähn

627B7611

 

Tekst i zdjęcia: Jarosław Białkiewicz

Previous post
Italian Car Passion
Next post
1750 i 2000 Berlina

1 Comment

  1. TOMASZ DUDA
    23 lipca 2017 at 22:09 — Odpowiedz

    Czy po tych prospektach pozostał jeszcze jakiś ślad???
    Z chęcią bym odkupił…

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Alfa Romeo Hahn