fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Kolekcja Maserati wystawiona na sprzedaż

Kolekcja Maserati wystawiona na sprzedaż

Zapierająca dech w piersiach kolekcja 6 rzadkich Maserati trafi pod młotek już 5. września 2018 roku podczas londyńskiej aukcji RM Sotheby’s. Część z tych włoskich aut zostało odrestaurowanych – ich obecny stan nie powinien budzić najmniejszych zastrzeżeń – nawet w przypadku najbardziej wymagających klientów.

Wśród nich jest model 5000 GT z 1962 roku w czerwonym nadwoziu Allemano i czarnym wnętrzem. Auto o numerze AM103 026 w 1964 roku kupił Alfredo Belponer, właściciel i szef zespołu wyścigowego Scuderia Brescia Corse, którym startował w tym samym roku w Grand Prix Włoch. Samochód następnie został sprzedany sanmaryńskiemu piosenkarzowi i aktorowi – Antonio „Little Pony” Ciacciemu. W 1970 roku pojazd trafił w ręce Joe Walsha, lidera legendarnego zespołu rockowego The Eagles, po czym Maserati wylądowało w Seattle, jako własność kuratora Kena McBride’a. To właśnie on odrestaurował 5000 GT, które następnie zaprezentował podczas Pebble Beach w 1999 roku. Trzy lata później samochód kupił kolekcjoner Ian Wade z Hong Kongu. Ten zaś swój nabytek trzymał w Wielkiej Brytanii. Finalnie Maserati trafiło w ręce obecnego właściciela. Zdaniem ekspertów, cena auta może sięgnąć od 1 000 000 do 1 200 000 funtów!

Kolejnym przedmiotem aukcji będzie Maserati Ghibli SS 4.9 Spyder z 1972 roku o numerze podwozia AM115/S49 1251. Jest to niezwykle rzadki pojazd – jeden z zaledwie 4 wyprodukowanych w takiej specyfikacji, czyli z kierownicą po prawej stronie. W dodatku zachował swój oryginalny silnik. Został zakupiony przez multimiliardera z Kataru, szejka Hamada bin Khalifa Al Thaniego. Bogaty właściciel nie żałował funduszy na jego odrestaurowanie, którego dokonano w serwisie McGrath Maserati. Szacowana cena na aukcji może wynieść w granicach 850 000 do 1 150 000 funtów.

Obok Ghibli w nadwoziu Spyder, pod młotek trafią także dwie odmiany Coupe. Pierwsza z nich pochodzi z 1970 roku i jest własnością dobrze znanego australijskiego kolekcjonera samochodów – Petera Garreta. Auto odrestaurowano w 1994. Proces, na nieco mniejszą skalę, powtórzono całkiem niedawno w McGrath Maserati. Pojazd pozostaje w dobrym stanie, a jego wartość szacowana jest na 200 000 do 240 000 funtów.

Drugie Ghibli SS 4.9 Coupe wyjechało z fabryki w 1971 roku jako model z kierownicą po prawej stronie, w kolorze nadwozia Verde Gemma. Właściciel także poddał go renowacji w McGrath Maserati. Eksperci spodziewają się, że auto zostanie sprzedane za kwotę od 220 do 260 tys. funtów.

Piątym Maserati jest Quattroporte z 1974 roku, zamówione przez milionera Aga Khana. Na życzenie klienta włoska firma od razu przetransportowała zupełnie nowe auto z fabryki do Pietro Frua, gdzie przez 6 miesięcy pracowano nad jego nadwoziem. Przewidywana kwota, jaką ten egzemplarz może osiągnąć na aukcji, to od 150  do 200 tys. funtów.

Uzupełnieniem wyjątkowej kolekcji jest Maserati Bora z 1972 roku w czerwonym kolorze Rosso i numerem nadwozia AM117 161. Auto z kierownicą po prawej stronie może zostać sprzedane za 125  do 175 tys. funtów.

Augustin Sabatie-Garat, menedżer aukcji i ekspert samochodowy w RM Sotheby’s Europe nie ma wątpliwości, że wydarzenie zaplanowane na 5 września będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem:

Tegoroczna aukcja w Londynie będzie jeszcze bardziej zróżnicowana dzięki tej ogromnej gamie rzadkich modeli Maserati. Ta prywatna kolekcja włoskiej egzotyki daje kolekcjonerom możliwość zdobycia czegoś naprawdę rzadkiego z wyjątkowej historii Maserati. Niektóre modele były kiedyś własnością królów, gwiazd rocka i kierowców wyścigowych, dodając tej grupie prawdziwego charakteru.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

Previous post
Ostatnie dni zapisów na III rundę pucharu ForzaItalia.pl
Next post
W czerwcu ponownie wzrost Alfy i spadek Fiata w USA

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Kolekcja Maserati wystawiona na sprzedaż