fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Stellantis potwierdza przybliżone terminy rozpoczęcia produkcji 5 nowych modeli w fabryce w Melfi

Stellantis potwierdza przybliżone terminy rozpoczęcia produkcji 5 nowych modeli w fabryce w Melfi

Modele dla DS, Lancii, Opla i Jeepa – w tym wersje w pełni elektryczne – rozpoczną produkcję we włoskiej fabryce w latach 2024-2026, poinformowały związki zawodowe.

Stellantis rozpocznie produkcję pięciu nowych modeli średniej wielkości różnych marek, przeznaczonych na rynki europejskie i Bliskiego Wschodu, w swojej fabryce w Melfi w południowych Włoszech w latach 2024-2026. Szczegóły podały związki zawodowe w oświadczeniu, łagodząc stosunki pracownicze w Europie, podczas gdy trwają negocjacje w związku ze strajkami w Ameryce Północnej dotyczącymi odnowienia kontraktów.

Stellantis powiedział, że zbuduje pięć modeli EV w Melfi – wszystkie oparte na nowej platformie STLA Medium – ale do tej pory nie podał szczegółów dotyczących planu, w tym potwierdzenia, że Melfi będzie odpowiedzialne za produkcję nowego modelu marki Jeep. Ten brak jasności skłonił związki zawodowe w zeszłym miesiącu do ogłoszenia jednodniowego strajku w zakładzie, jednym z największych we Włoszech dla grupy, zatrudniającym około 5800 pracowników.

Nowa produkcja w Melfi rozpocznie się na początku przyszłego roku od modelu DS, a następnie w 2025 r. od nowego Jeepa Compassa, który będzie dostępny zarówno w wersji w pełni elektrycznej, jak i hybrydowej oraz kolejnego modelu dla DS. Produkcja dwóch kolejnych – dla Opla i Lancii – rozpocznie się w 2026 roku.

Oczekuje się, że Opel zbuduje produkcyjną wersję konceptu Experimental na platformie STLA Medium, prawdopodobnie pod nazwą Manta. Pierwszym modelem DS mógłby być pięciodrzwiowy średniej wielkości fastback o nazwie DS 9, z siostrzanym flagowym modelem Opla, który zastąpiłby średniej wielkości Insignię.

Drugi model DS byłby w pełni elektrycznym zamiennikiem kompaktowego SUV-a DS 7 Aircross, z siostrzanym modelem dla Lancii. W końcu Alfa Romeo, DS i Lancia tworzą grupę marek premium w ramach Stellantis.

Montaż obecnych modeli – Fiata 500X, Jeepa Compassa i Renegade’a – zakończy się między 2024 a 2025 rokiem, poinformowały związki zawodowe FIM-Cisl, Uilm, Fismic i Ugl.

Wtorkowe ogłoszenie sprawia, że Melfi Stellantis jest pierwszym zakładem we Włoszech, któremu przydzielono jasną i zorientowaną na przyszłość misję. Gianluca Ficco i Marco Lomio ze związku UILM wezwali włoski rząd do zwiększenia wysiłków na rzecz wspierania transformacji elektrycznej w przemyśle motoryzacyjnym.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Ferrari wspomina legendę F40, oddając hołd wydarzeniem Legacy Tour Ferrari
Next post
Maserati GT2 zadebiutuje na Paul Ricard 6-8 października 2023

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Stellantis potwierdza przybliżone terminy rozpoczęcia produkcji 5 nowych modeli w fabryce w Melfi