fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Unikatowe Zagato Raptor wystawione na aukcji RM Sotheby’s

Unikatowe Zagato Raptor wystawione na aukcji RM Sotheby’s

Już 30 listopada 2019 roku na aukcji RM Sotheby’s wystawiony zostanie unikatowy egzemplarz Zagato Raptor. Zdaniem ekspertów cena samochodu może sięgnąć od 1 do 1,4 mln dolarów. 

W 1996 roku gama modelowa Lamborghini wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie. Dwa lata przed przejęciem przez grupę Volkswagena, włoska firma wytwarzała jedynie Diablo. Jednak na genewskich targach motoryzacyjnych w 1996 r. Zagato przedstawił wizję nowego modelu Lamborghini. Nazywano go Zagato Raptor i był to samochód koncepcyjny, zbudowany we współpracy z włoską firmą z Sant’Agata Bolognese. Pojazd wykorzystywał układ jezdny Diablo VT. W stosunku do Diablo VT był blisko 300 kilogramów lżejszy. Zagato Raptor miał powstać w ograniczonej liczbie sztuk, wypełniając lukę między Diablo a planowanym Lamborghini Canto

Ostatecznie ani Canto, ani Zagato Raptor w wersjach produkcyjnych nigdy nie trafiły na rynek, ponieważ grupa VW miała inne plany dotyczące następny Diablo, po przejęciu firmy w czerwcu 1998 roku. Dlatego też Zagato Raptor jest jedynym samochodem w swoim rodzaju, który wkrótce będzie można kupić. 

Model ten wygląda znacznie bardziej futurystycznie niż standardowe Diablo. I nic dziwnego – został zaprojektowany przy użyciu nowego komputerowo wspomaganego sprzętu Zagato. W rzeczywistości był to jeden z pierwszych samochodów, który powstał w całości w drodze cyfrowego procesu projektowania. W rezultacie Zagato Raptor przeszedł ścieżkę od projektu do w pełni funkcjonalnego prototypu w mniej niż 4 miesiące.

Stworzony pod kierownictwem głównego projektanta Noriego Harady, Raptor charakteryzował się uderzającą estetyką, w tym brakiem standardowych drzwi. Wnętrze pojazdu również było futurystyczne. Do jego wykończenia użyto alcantary.

Sekcja dachu była równie interesująca, ponieważ zawierała charakterystyczną dla Zagato konstrukcję „podwójnej bańki” i można ją było zdemontować, zamieniając Raptora w roadstera. Z tyłu zamontowano jednostkę 5.7 V12 z Diablo VT o mocy 492 KM, współpracującą z 6-biegową skrzynią ręczną, która przekazywała moment obrotowy na obie osie. Niższą masę własną uzyskano poprzez zastosowanie rurowej ramy przestrzennej i włókna węglowego. 

Raptor przyspieszał od 0 do 100 km/h w czasie krótszym niż 4 sekundy i był w stanie rozpędzić się do prędkości maksymalnej 322 km/h. To niezwykle rzadki samochód i można spodziewać się, że w Abu Dhabi stoczy się walka o to, kto da więcej pieniędzy.

Autor: Tomasz Nowak
Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Alfa Romeo Giulietta TCR dwukrotnie na podium w Macau Grand Prix
Następny wpis
Stelvio Q i Urus w wyścigu na prostej

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Unikatowe Zagato Raptor wystawione na aukcji RM Sotheby’s