fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Czytamy: Total Competition

Czytamy: Total Competition

Total Competition to książka mocno wyczekiwana przez fanów Formuły 1. Jej główną gwiazdą jest Ross Brawn. Czytelnicy naszego portalu mogą go kojarzyć jako dyrektora technicznego Ferrari w czasach absolutnej dominacji tego zespołu w królowej motosportu. Za kierownicą czerwonych bolidów zasiadał wówczas Michael Schumacher.

Ross był też właścicielem własnego zespołu – Brawn GP, który w swoim jedynym sezonie działalności zdobył tytuły mistrzowskie zarówno w kategorii kierowców, jak i konstruktorów. Zespół następnie został odkupiony przez Mercedesa i obecnie nie ma sobie równych w stawce. Rossa Brawna obok Adriana Neweya można uznać za najbardziej utytułowanego konstruktora we współczesnej historii F1.

Książka ma formę długiego wywiadu, a prowadzi go Adam Parr. Przez pięć lat piastował pozycję dyrektora zespołu Williams. Nie odniósł spektakularnych sukcesów i zdając sobie z tego sprawę, próbuje przeanalizować postępowanie i techniki stosowane przez Rossa Brawna, aby lepiej zrozumieć, gdzie sam popełnił błędy.

Adam Parr wydał już jedną książkę The Art of War. Zapowiedzi głosiły, że pokazuje sensacyjne szczegóły z życia zaplecza Formuły 1 i zdradza najskrytsze tajemnice. Jednak moim zdaniem nie wnosiła prawie nic nowego do wiedzy, jaką może mieć każdy bardziej zaangażowany kibic tego sportu. Jedyną prawdziwą ciekawostką było nadanie owej publikacji formy komiksu. Choć nazwisko Parra na okładce nowej książki nie zachęcało, to pojawienie się Rossa Brawna spowodowało, że sięgnąłem po to wydawnictwo przy pierwszej nadarzającej się okazji.

W Total Competition punktem wyjścia do rozważań jest najstarszy na świecie podręcznik sztuki wojennej Sun Zi, wydany w Chinach w VI wieku p.n.e. Metody zarządzania zespołem F1 są porównywane do prowadzenia kampanii wojskowej. Ma to sens, ale czytając koleje akapity zaczynamy się gubić, czy czytamy książkę o Formule 1, starożytnych Chinach, czy podręcznik dla managerów. Choć przypomnienie sobie pewnych prawd o zarządzeniu może być przydatne, to jednak zdecydowanie wolałbym przeczytać publikację poświęconą w całości historii Rossa Brawna. Skupiającą się na jego działalności w Ferrari czy Benettonie, a nie wydawnictwo powierzchownie łączące w sobie kilka tematów.

Owszem, znajdziemy w Total Competition wiele ciekawych informacji. Głównie dotyczą one funkcjonowania zespołu Brawn GP oraz kulis jego sprzedaży Mercedesowi. Interesujące jest też kilka słów o wewnętrznych przekształceniach zespołu Ferrari oraz rozstaniu Brawna z Mercedesem. Mam niestety wrażenie, że można by wydać streszczenie tej książki o grubości najwyżej 1/3 oryginału, nie tracąc nic z treści. W obecnej formie wydawnictwo można polecić tylko najbardziej zagorzałym fanom tego sportu, którzy dla kilku ciekawostek będą w stanie przebrnąć przez prawie trzysta stron.

Tekst, zdjęcia: Piotr Krasiński

Previous post
Alfa Romeo 2600 - Berlina, Spider, Sprint
Next post
Auto Nostalgia 2016

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Czytamy: Total Competition