fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat w Ameryce Południowej

Fiat w Ameryce Południowej

palio thumb

Miłośnicy włoskiej motoryzacji znają dobrze ofertę samochodów przygotowanych przez Fiata na rynek europejski. Do wyboru są zarówno małe miejskie auta typu Panda i 500, większe, czyli Grande Punto, Sedici i Bravo oraz typowo rodzinne, jakim jest Freemont. Jednak specyfika naszego rynku jest zupełnie inna niż w Ameryce Południowej. W dużym stopniu wiąże się to z trudną sytuacją gospodarczą państw tego kontynentu.

 

Niektóre z modeli tam oferowanych są nam dobrze znane, przeszły tylko drobne zmiany stylistyczne. Inne zaś znane nam są jedynie ze słyszenia. Poniżej przedstawiam modele Fiata, które nie są oferowane w europejskich salonach.

Zacznę od modelu Uno. Jest to małe, miejskie auto i wbrew powszechnej opinii, model oferowany w Brazylii nie ma nic w wspólnego z autem, które dawniej było produkowane w Polsce. Samochód stylistycznie nawiązuje do nowej, europejskiej Pandy. Nie ma w nim jednak tych stylistycznych smaczków, które znamy z modelu produkowanego we Włoszech. Wnętrze jest zupełnie inne, bardziej ascetyczne, stonowane. Samochód jest oferowany w wersji trzy- i pięciodrzwiowej.

 

Fiat Uno Attractive

 

Fiat Uno Attractive

 

Rolę “naszego” Uno w krajach Ameryki Południowej pełni model Mille. Podobieństwo od razu rzuca się w oczy: bryła nadwozia w ogóle nie uległa zmianie, co widać szczególnie, gdy spoglądamy na auto z perspektywy bocznej. Drobne zmiany stylistyczne ograniczają się jedynie do odświeżenia przedniej i tylnej części pojazdu. Środek również nie uległ większym modyfikacjom. Uwagę zwraca nowa tablica wskaźników i kierownica z dużym, czerwonym logo Fiata. Gołym okiem widać tu duże oszczędności – system wentylacji kabiny nadal opiera się na popularnych niegdyś suwakach, dziś już niedostępnych w żadnym nowym samochodzie oferowanym w Europie. Takie rozwiązanie zupełnie nie powinno dziwić, ponieważ Fiat Mille pełni tutaj rolę auta niskobudżetowego.

 

fiat mille_MikeSense80

(c) Flickr, MikeSense80

 

Fiat Mille

 

Kolejnym modelem znanym niedostępnym już w Europie jest Palio. Jest on oferowany pod oznaczeniem Fire. Jest to małe auto klasy B, które występuje w wersji trzy- i pięciodrzwiowej oraz kombi, pod nazwą Palio Weekend. W sprzedaży jest również wersja uterenowiona pod nazwą Palio Adventure. Wersja 4-drzwiowa nosi nazwę Siena. Środek zaczerpnięto z dawniej oferowanego w Europie modelu Albea. Kierownica i zestaw wskaźników są identyczne jak w modelu Mille. W 2012 roku w sprzedaży jest również model po liftingu, o tradycyjnej nazwie Palio. Auto z przodu podobne jest do europejskiego Punto Evo, tył zaś, jest zupełnie inny i trudno szukać tutaj jakichkolwiek podobieństw do europejskiego modelu. Wnętrze także jest zmienione – zupełnie inna jest deska rozdzielcza, zestaw wskaźników oraz kierownica, która świetnie współgra z nowym środkiem.

 

Fiat Palio Sporting

 

Fiat Palio Sporting

 

 

 

Fiat Palio Adventure

 

Kolejnym modelem wartym uwagi jest Idea. Model ten oparty na podwoziu Punto nie przyjął się zbyt dobrze w Europie. Znacznie lepiej odebrano jego konkurenta, Opla Merivę. Bryła nadwozia nie uległa zmianom – projektanci ograniczyli się do zmian przednich reflektorów oraz drobnej korekty w tylnej części samochodu. Konsola środkowa przypomina tę z modelu Siena, z tą różnicą, że wskaźniki powędrowały tradycyjnie na środek. Nie wydaje się to być zbyt trafnym i wygodnym rozwiązaniem.

 

Fiat Idea Sporting

 

Fiat Idea Sporting

 

Oprócz wyżej wymienionych modeli na rynku Ameryki Południowej Fiat oferuje jeszcze dobrze znane nam modele 500, Grande Punto (o nazwie Punto), Bravo, Linea i Freemont.

Jak można zauważyć, część z modeli oferowanych w Ameryce Południowej to te niegdyś dostępne w Europie. Po drobnych liftingach sprzedawane są w bardzo przystępnych cenach, dzięki czemu Fiat jest nadal liderem sprzedaży nowych samochodów na tamtejszym rynku.

 

Tekst: Paweł Oblizajek

Zdjęcia: Fiat

Poprzedni wpis
Klasyczne skutery prosto z fabryki!
Następny wpis
KONKURS!

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Fiat w Ameryce Południowej