fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

FCA 4 lipca 2020 świętował urodziny 500

FCA 4 lipca 2020 świętował urodziny 500

4 lipca 2020 r., z okazji urodzin Fiata 500, w Turynie rozpoczęły się dwa wydarzenia w miejscu narodzin pierwszej generacji tego legendarnego modelu.

Produkcja nowych 500e rozpoczęła się na całkowicie odnowionych liniach produkcyjnych fabryki w Mirafiori, natomiast czwarte piętro muzeum sztuki Pinacoteca Agnelli, w kompleksie Lingotto, to miejsce wybrane na Virtual Casa 500, czyli wirtualne muzeum. W tym ostatnim poruszane są tematy teraźniejszości i przyszłości pięćsetki. Zwiedzanie umożliwiają smartfony, komputery i tablety. Podróż rozpoczyna się w latach 50. 

Virtual Casa 500 to także zapowiedź nowego muzeum poświęconego ikonie Fiata, który ma mieścić się w murach Pinacoteca Giovanni e Marella Agnelli w Lingotto. Jego otwarcie zaplanowano na wiosnę 2021 roku. Mirafiori od lat jest domem Fiata 500, ale produkcja modelu na samym początku odbywała się właśnie w Lingotto. 

W cyfrowym środowisku Virtual Casa 500 wszystko jest na wyciągnięcie ręki: 11 stref tematycznych zabiera zwiedzającego w podróż przez świat modelu 500, aby wywołać wspomnienia, marzenia i uczucia. Pierwszy obszar, skupiony na przemysłowym i kulturalnym dziedzictwie Fiata 500, opowiada o tym, jak ponadczasowa ikona popu interpretowała potrzeby trzech pokoleń: demokratycznej 500 z 1957 r., indywidualistycznego modelu z 2007 r., by ostatecznie dotrzeć do społecznie odpowiedzialnej wersji 2020. 

Podróż rozpoczęła się w Turynie w 1957 roku i miała na celu podbicie świata. Zdaniem producenta, Fiat 500 obalił zasady projektowania i zmienił postrzeganie samochodów. W obszarze wystawowym „Made in Italy” znajdziemy multimedialny dziennik wspomnień i wiele różnych treści – wywiadów, reklam, wydarzeń i nagród, które sprawiły, że pięćsetka stała się międzynarodową gwiazdą.

Niewyczerpany zbiór szkiców i obrazów opowiada o ewoluującym wzornictwie i twórczej przygodzie, która tchnęła życie w trzy pokolenia niewielkiego Fiata. Następnie przechodzimy do obszaru skoncentrowanego na nowej 500: prawdziwej gwieździe pokazu, ikonie włoskiej kultury, która ma być szczegółowo odkryta poprzez tzw. 3D Experience. Do tego obejrzeć można trzy egzemplarze Fiata 500 w wydaniu Armani, Bvlgari i Kartell

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Ferrari F430 z ręczną skrzynią biegów na sprzedaż
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio
Next post
Alfa Romeo Giulia Q i Stelvio Q – opinie użytkowników

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

FCA 4 lipca 2020 świętował urodziny 500