fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Ferrari 166 MM Spider na aukcji. Wyprodukowano tylko 13 egzemplarzy

Ferrari 166 MM Spider na aukcji. Wyprodukowano tylko 13 egzemplarzy

Na zbliżającej się aukcji RM Sotheby’s w Paryżu znajdziemy wiele klasycznych włoskich sportowych samochodów. Jednak jeden z nich zdecydowanie wyróżnia się na tle reszty. Mowa o Ferrari 166 MM Spider, które już wkrótce trafi do rąk nowego właściciela. Zdaniem ekspertów, jego cena może sięgnąć nawet 4,5 mln euro.

Auto o numerze nadwozia 0272 M zostało wyprodukowane w 1953 roku i trafiło w ręce Dr Alberico Cacciari. Pojazd został zarejestrowany w urzędzie, w którym nadano mu numer rejestracyjny MO 29583. 166 MM, piąty ze wszystkich 13 egzemplarzy z 1953 roku, dwa tygodnie później wziął udział w Mille Migila 1953. Za kierownicą pojazdu nr 514 zasiadł właściciel, a obok niego – Bill Manson, ojciec perkusisty Pink Floyd oraz kolekcjonera Ferrari, Nicka Mansona.

Duet zajął 56. miejsce w klasyfikacji generalnej i 3. w klasie, co jest bardzo dobrym rezultatem, jak na tak duże wydarzenie. Równa i szybka jazda Alberino Cacciariego zaowocowała dobrymi rezultatami w innych wyścigach, w których brał udział – regularnie zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce.

W 1954 r. sprzedano 166 MM drugiemu właścicielowi, Alberto Luongo z Rzymu. Pojazdem po raz kolejny wystartowano w Mille Migila. Tym razem jednak kierowcy nie usiłowali zająć jak najwyższej lokaty. Skupili się za to na efektownej jeździe „pod publikę” z uwagi na nieprzypadkową obecność kamer należących do studia MGM, które nagrywało ujęcia do filmu. Za kierownicą zasiedli wtedy Emmanuel de Graffenried, G. Parravicini, a także John Fitch oraz światowej sławy aktor – Kirk Douglas.

Następnie auto trafiło do Kalifornii, gdzie nakręcono kolejne sceny do tego samego filmu o tytule The Racers (1955). Po jego zrealizowaniu wszystkie wykorzystane w nim pojazdy zostały sprzedane Tomowi Carstenowi z Tacomy. Nowy właściciel nie długo nacieszył się 166 MM – odsprzedał je Petemu Lovely, który przemalował nadwozie w biało-żółte barwy.

Ferrari 166 MM Spider brało udział w takich wydarzeniach, jak Pebble Beach, Ferrari Historic Challenge, a także Cavallino Classic w 2000. Jak potwierdził Marcel Massini specjalizujący się w klasycznych pojazdach marki Ferrari, auto zachowało wszystkie swoje oryginalne elementy mechaniczne, w tym ramę, silnik, skrzynię biegów, tylną oś, układ kierowniczy oraz gaźniki. Nadwozie jest w 80% oryginalne.

Ferrari 166 MM Spider 1953

Testy metalurgiczne zostały przeprowadzone w 20 różnych punktach. Właściciel do pojazdu dołącza 97-stronnicowy certyfikat potwierdzający, że wszystkie stalowe elementy są we właściwym wieku, właściwej jakości i wymiarach, zgodne ze specyfikacją producenta. Zdaniem ekspertów, 166 MM o numerze nadwozia 0272 M jest jednym z najbardziej oryginalnych Ferrari z lat 50., jakie istnieją.

Ponadto w samochodzie kompletnie zrekonstruowano silnik, wprowadzając przy okazji szereg ulepszeń mechanicznych poprawiających wydajność podczas startów w imprezach historycznych. Obejmują one elektryczny zapłon oraz modernizację alternatora i 5-biegowej skrzyni.

Ogłoszenie znajdziecie na stronie rmsothebys.com. Aukcja odbędzie się 7. lutego 2018 roku.

IVECO Ferrari

Fani włoskiej marki mogą być również zainteresowani autobusem zespołu Ferrari Scuderia Team, którym podróżował Michael Schumacher i Rubens Barrichello.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Iveco Ferrari Scuderia Team na sprzedaż
Poprzedni wpis
Iveco Ferrari na sprzedaż. Autokarem podróżował Michael Schumacher
Następny wpis
Ranking nachętniej wybieranych aut w Europie

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Ferrari 166 MM Spider na aukcji. Wyprodukowano tylko 13 egzemplarzy