fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat 500 Giardiniera z 1968 roku został sprzedany na aukcji

Fiat 500 Giardiniera z 1968 roku został sprzedany na aukcji

25 stycznia 2021 roku na aukcji RM Sotheby’s w stanie Arizona został zlicytowany przedmiot o numerze 191, czyli Fiat 500 Giardiniera z 1968 roku. Auto sprowadzone z Europy do USA w 2018 roku sprzedano za 16 800 dolarów.

Wprowadzony na rynek w 1957 roku Fiat Nuova 500 (nazwany tak, ponieważ jego czysty design całkowicie odbiegał od poprzednika, 500 Topolino) okazał się niezwykle udanym samochodem dla ludu, szybko stając się niezapomnianym elementem włoskich miast przeżywających powojenny rozkwit. Ten niedrogi i wszechstronny model doczekał się wielu wariantów, z których każdy był starannie dostosowany do konkretnych zastosowań – od Jolly do wyczynowego 695 SS. Dla tych, którzy szukali czegoś bardziej praktycznego, była 500 Giardiniera, wprowadzona na rynek w 1960 roku.

Nazwa Giardiniera oznacza ogrodnika i wskazuje na jedno z możliwych zastosowań tego pojazdu. Aby ułatwić przewożenie towarów model ten miał nieco dłuższy rozstaw osi (194 cm, podczas gdy standardowa 500 miała 184 cm), długi, prosty dach w stylu kombi, który sięgał aż do tyłu samochodu oraz tylne drzwi z bocznymi zawiasami. Dzięki umieszczeniu dwucylindrowego silnika o pojemności 449 cm³, współpracującego z czterobiegową manualną skrzynią biegów, nisko w podwoziu, Giardiniera uzyskała przestrzeń ładunkową z płaską podłogą. Tylna kanapa również składała się na płasko, co zwiększało ilość miejsca dostępnego podczas dostaw. Wreszcie samochód otrzymał pokaźnych rozmiarów szyberdach.

Wykończony w niebieskawymi kolorze nadwozia i beżowym wnętrzem, 500 Giardiniera większość czasu spędził we Włoszech i Holandii, zanim został sprowadzony do Stanów Zjednoczonych w 2018 roku. Podczas, gdy Nuova 500 jako nowy samochód była eksportowana do Ameryki Północnej, wciąż jest rzadkim widokiem. Ale Giardiniera jest jeszcze rzadsza po tej stronie Atlantyku. Właściciel dorzucił do aukcji zestaw narzędzi wraz z podnośnikiem.

Co ciekawe, powstał jeden projekt w pełni elektrycznej Giardiniery, rozwijającej moc 100 KM.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

Previous post
Tak wygląda 488 Pista inspirowana wyścigami, stworzona w programie Tailor Made
Next post
Lamborghini Countach LP400 Periscopio trafi na aukcję

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Fiat 500 Giardiniera z 1968 roku został sprzedany na aukcji