fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat 600 Jolly 1959 sprzedany na aukcji RM Sotheby’s

Fiat 600 Jolly 1959 sprzedany na aukcji RM Sotheby’s

Na aukcji RM Sotheby’s za ponad 100 000 dolarów został sprzedany Fiat 600 Jolly z 1959 roku. Pojazd skrupulatnie odrestaurowano w Theo’s Microcars w Costa Mesa w Kalifornii.

Modele 500 i 600 w powojennych europejskich miastach były wykorzystywane jako typowe woły robocze. Zupełnie inne przeznaczenie miały z kolei warianty Jolly z materiałowym dachem, wiklinowymi siedzeniami, otwartą przestrzenią pozbawioną szyb – według producenta opracowano je z myślą o zabawie i frywolności. Te radosne i niewielkie auta często służyły jako taksówki lub auta przeznaczone do poruszania się po miejscowościach wypoczynkowych, wielkich osiedlach lub portach.

Różni włoscy producenci nadwozi próbowali swoich sił opracowując własne karoserie. Jednak największe uznanie zdobył projekt Jolly w wykonaniu Ghia. Nie wiadomo, ile dokładnie wyprodukowano egzemplarzy, ale szacuje się, że w przedziale od 600 do 700 w latach 1958-1966. Podczas, gdy większość bazowała na dwucylindrowym Fiacie 500, znacznie rzadszym widokiem były sześćsetki, wyposażone w mocniejszą jednostkę o pojemności 633 cm³. Auto nigdy nie aspirowało do miana demona prędkości z mocą zaledwie 28 KM, ale i tak dzięki dodatkowej mocy pojazd bardziej nadawał się na rynek amerykański.

Egzemplarz o numerze podwozia 100691338 został zbudowany właśnie na potrzeby klientów w USA. Zastosowano w nim prędkościomierz wskazujący prędkość w milach, a także większe przednie reflektory. Nowe auto dostarczono do San Diego. Całkiem niedawno pojazd przeszedł gruntowny proces renowacji w wykonaniu ekspertów Theo’s Microcars w Costa Mesa w Kalifornii. Dzięki dbałości o szczegóły udało się przywrócić wygląd do stanu niemal idealnego. Nic więc dziwnego, że cenę auta w drodze licytacji wywindowano do kwoty ponad 100 000 dolarów.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

Previous post
Oto Abarth 595 Hercules od Pogea Racing. Ma 220 KM
Next post
FCA Heritage podsumowało 5 lat istnienia

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Fiat 600 Jolly 1959 sprzedany na aukcji RM Sotheby’s