fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat 600 Multipla gwiazdą na wystawie w V&A Museum

Fiat 600 Multipla gwiazdą na wystawie w V&A Museum

FCA Heritage wypożyczy do muzeum V&A jeden z najpopularniejszych eksponatów w swojej kolekcji – 600 Multiplę. Auto będzie gwiazdą retrospektywy zatytułowanej: Samochody: Napędzając współczesny świat.

Wystawa zostanie otwarta 23 listopada w Victoria & Albert Museum w Londynie. Retrospektywa – trwająca do 19 kwietnia 2020 r. – poświęcona jest samochodom, które przez cały XX wiek działały jak prawdziwe akceleratory społeczne i ekonomiczne. Na wystawie pojawią się niesamowite dzieła, włącznie z prototypem latającego auta.

Retrospektywa ma na celu uczcić wszystkie samochody, których konstrukcja, innowacyjność i wpływ społeczny zmieniły świat. Są to jedne z najbardziej charakterystycznych pojazdów włoskiej motoryzacji.

Fiat 600 Multipla, prekursor wszystkich hatchbacków, to prawdziwa ikona włoskiego stylu. Wystawiony na targach motoryzacyjnych w Brukseli w 1956 r. samochód miał absolutnie oryginalną linię i był wyjątkowo pojemny. Dzięki fotelom w trzech rzędach był w stanie pomieścić 6 osób w komfortowych warunkach lub przy złożonych oparciach zapewniał dużą przestrzeń ładunkową, którą można było efektywnie wykorzystać. To właśnie wyjątkowa wszechstronność stanowiła klucz do jego sukcesu, przy jednoczesnym zachowaniu niezrównanego w tamtych czasach komfortu. Szczególnie dużą popularnością 600 cieszyła się wśród wielodzietnych rodzin i… taksówkarzy.

Samochód wystawiony w Londynie należy do FCA Heritage Collection i jest zwykle wystawiany w Centro Storico Fiat w Turynie.

Muzeum V&A jest otwarte codziennie w godzinach 10:00-17:45 za wyjątkiem piątku, kiedy to drzwi zamykane są dopiero o 22. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie V&A.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Urus ST-X oficjalnie. Pierwszy wyścig odbędzie się na Misano w 2020
Następny wpis
Zamki, tama i stodoły – Testujemy Alfę Romeo Stelvio

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Fiat 600 Multipla gwiazdą na wystawie w V&A Museum