fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Lamborghini Polo Storico świętuje 50-lecie Espady i Islero na Techno Classica Essen

Lamborghini Polo Storico świętuje 50-lecie Espady i Islero na Techno Classica Essen

W dniach od 21 do 25 marca, na stoisku Lamborghini Polo Storico, podczas Techno Classica 2018 w Essen obejrzeć można modele Espada i Islero z okazji ich 50-lecia.

Ten konkretny egzemplarz Espady wyprodukowano w 1976 roku. Sam model wytwarzany był przez 10 lat – od 1968 do 1978. Łącznie fabrykę w Sant’Agata Bolognese opuściło niemal 1300 sztuk 3 różnych serii, co czyni ten model drugim najchętniej kupowanym spośród klasycznych Lamborghini. Pierwsze dwie odmiany powstawały przez 2 lata – S1 od 1968-1970, a S2 od 1970-1972.

Lamborghini Islero

Zaprezentowany w Essen pojazd wyróżnia się niebieskim lakierem i musztardowym wnętrzem. Obecnie Lamborghini Polo Storico pracuje nad jego pełnym odrestaurowaniem. Gdy ten proces dobiegnie końca (został zapowiedziany na maj 2018), auto trafi do muzeum klasyków Lamborghini. Jak dotąd, przez 10 miesięcy zespół pracował nad zawieszeniem, nadwoziem, systemami elektronicznymi i mechanicznymi, przywracając wszystkie elementy do stanu fabrycznego, zgodnie z oryginalną specyfikacją. Podczas procesu wykorzystywano wyłącznie oryginalne części.

Lamborghini Islero z kolei zostało zaprezentowane w 1968 roku. Przez 2 lata wyprodukowano nieco ponad 220 egzemplarzy, nim pojawił się następca – 400 GT, wyposażony zresztą w ten sam 4-litrowy silnik V12 o mocy 320 KM. Wystawiony w Essen pojazd to jeszcze rzadsza odmiana Islero S. Powstało zaledwie 70 egzemplarzy – każdy z nich dysponował jednostką generującą 350 KM. Ten egzemplarz, w zielonym kolorze oraz wnętrzu o odcieniu przywodzącym na myśl tytoń, wyjechał z fabryki w 1969 roku.

Lamborghini Polo Storico

Producent twierdzi, że jest w stanie dla każdego klasycznego modelu Lamborghini dostarczyć oryginalne elementy zamienne, pochodzące zarówno z zapasów firmy, jak i od certyfikowanych i wykwalifikowanych dostawców. Personel autoryzowanych salonów samochodowych Lamborghini został specjalnie wyszkolony pod kątem udzielania pomocy w zakresie pojazdów zabytkowych. Jeśli którykolwiek z elementów nie jest dostępny w magazynie, istnieje możliwość wyprodukowania nowych części na podstawie oryginalnych szkiców. Tym samym oferta Polo Storico jest gwarantem zastąpienia przestarzałych komponentów nowymi, w pełni fabrycznymi.

Wyspecjalizowany dział Lamborghini Polo Storico ma swoją siedzibę w Sant’Agata Bolognese. Zajmuje się renowacją i certyfikacją klasycznych samochodów, które nie są produkowane przynajmniej od 10 lat – począwszy od 350 GT do Diablo – konserwacją archiwów, dokumentacji oraz dostarczaniem oryginalnych części zamiennych. Obecnie Włosi dysponują tak dużymi zapasami elementów, że są w stanie pokryć ponad 65% zapotrzebowania. Tylko w 2017 roku do katalogów dodano kolejne 200 części.

Dowodem na zaangażowanie firmy z Sant’Agata Bolognese w klasyczne pojazdy jest fakt reprodukcji oryginalnych instrukcji obsługi historycznych aut. W Essen zaprezentowano m.in. dwie tego typu książki do modeli Espada (10/70 i 3/73), jak również do Islero S – i to wszystko w ramach 50-lecia tych samochodów. Nowe edycje zostały wydrukowane zgodnie z oryginalnym projektem.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

Rajd Fiata Pandy
Previous post
Podsumowanie rajdu Pandy
Alfa Romeo
Next post
Rombo i Brennero. Czy tak będą się nazywać nowe SUV-y Alfy Romeo?

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Lamborghini Polo Storico świętuje 50-lecie Espady i Islero na Techno Classica Essen