fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Nowe centrum FCA Heritage już otwarte

Nowe centrum FCA Heritage już otwarte

W przemysłowej dzielnicy Mirafiori w Turynie powstało specjalne miejsce „zawieszone pomiędzy przeszłością i przyszłością”. Mowa o nowym centrum departamentu dziedzictwa – FCA Heritage. Ośrodek o nazwie Heritage Hub ma być miejscem pracy zapewniającym usługi i sprzedaż, ale także przestrzenią ekscytujących wystaw.

Budynek niegdyś będący warsztatem produkcyjnym, obecnie może pochwalić się nową i kreatywną przestrzenią, w obrębie której FCA Heritage pełni swoją misję, polegającą na promocji i celebrowaniu historycznego dziedzictwa włoskich marek FCA. Obiekt został poddany starannej, konserwatywnej renowacji i nawet w nowym wydaniu czuć historyczny klimat, nadawany m.in. przez cementową posadzkę i niezliczone filary.

Nowy dom FCA Heritage jest wizytówką wszystkich usług i produktów, w tym ambitnego projektu Reloaded by creators”, w ramach którego firma wyszukuje wyjątkowe modele i poddaje je renowacji. Ale przede wszystkim na 15 000 m² powierzchni użytkowej znajdziemy wspaniałą wystawę historycznych samochodów stworzonych przez Fiata, Lancię czy Abartha. Ich liczba zdumiewa – ponad 250 skarbów, a niektóre z nich nigdy wcześniej nie były prezentowane.

W centralnej części budynku pokazano 64 wybrane pojazdy – pozornie bardzo różne pod względem typu, okresu i marki. Posegregowano je według 8 różnych grup tematycznych. Wszystkie mają ilustrować ponad 100 lat ewolucji i historii motoryzacji. Najstarszy samochód jest z 1908, a najnowszy – z 2008 roku.

Archiwiści – tak nazwano jedną z 8 grup tematycznych, skupiającą się przede wszystkim na potrzebach funkcjonalnych i produkcyjnych, jakie miały zaspokoić pojazdy. Wśród nich są m.in. Lancia Lambda, Lancia Flavia, Fiat 500 Topolino, Fiat 600, Fiat Panda i Fiat Uno. Zdaniem FCA Heritage wszystkie one są ucieleśnieniem oryginalnych i innowacyjnych rozwiązań, a także przykładami kreatywnej ekspansji i nieustannej ewolucji.

Fiat 130 Familiar, Fiat Panda Rock Moretti, Abarth 2400 Coupe Alemanno by Carlo Abarth, drogocenna Lancia Astura Farina i Flamina Coupe Loraymo to przykłady wyjątkowych samochodów, reprezentujących grupę Samochody koncepcyjne i zindywidualizowane.

Ekologię i zrównoważony rozwój uosabia kompaktowy samochód elektryczny Fiat X1/23 z 1974, a także Fiat Ecobasic z 1999. Oba auta to klejnoty inżynieryjne zarówno w ujęciu silników, jak i komponentów. Kolejną grupę zrzesza wspólne hasło epickie podróże. Każdy z pojazdów opowiada wyjątkową historię, jak np. Fiat Campagnola AR lub Fiat 110 E – pierwszy przejechał Afrykę wzdłuż od Cape Town do Algiers w 1952 w 11 dni, a drugi objechał ziemię pokonując 72 000 kilometrów.

Sekcja Rekordy i wyścigi przedstawia pojazdy , które z powodzeniem startowały w zawodach lub biły rekordy. Dwa najstarsze auta to Fiat S61 i 12HP Alfa Sport. Oba wyprodukowano w 1908 roku. Wśród nich znalazły się również Formuła 1 Lancia D50, Lancia Beta MOntecarlo Turbo i Lancia LC2.

Grupę Małe i bezpieczne reprezentują m.in. Lancia Augusta z 1933, Lancia Ardea z 1939, Fiat ESV 1500, Fiat ESV 2000 oraz Fiat City Taxi z 1968. Zaś Znaki stylu to przestrzeń wystawiennicza dla samochodów, które swoim designem wyrażały tożsamość marek, czyli Lancia Aurelia B20 i Fiat Barchetta.

Rajdy to dyscyplina, z której słynie przede wszystkim Lancia, ale także Fiat i Abarth. I właśnie auta tych marek pojawiły się w sekcji Era rajdówLancia Fulvia HF 1600 (wygrała rajd Monte Carlo w 1972), Stratos HF, Delta HF, Fiat 124 Abarth Rally i 131 Abarth Rally.

Zwiedzający mogą również podziwiać „zawieszoną w powietrzu wystawę”, czyli serię paneli fotografii i tekstów, które – osiemdziesiąt lat po otwarciu Mirafiori – opowiadają niezwykłą historię.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Lamborghini zaprasza na „interaktywne laboratorium” podczas Milan Design Week
Następny wpis
Tak brzmi Ferrari F8 Tributo

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Nowe centrum FCA Heritage już otwarte