fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Unikatowa Alfa Romeo Castagna Vittoria trafi na aukcję

Unikatowa Alfa Romeo Castagna Vittoria trafi na aukcję

Wyjątkowy samochód bazuje na Alfie Romeo 75 i jest napędzany silnikiem Busso V6. Wkrótce zostanie wystawiony podczas wydarzenia Autoclassica w Mediolanie w dniach 17-19 listopada 2023 roku. Z kolei w dniach 15-22 listopada odbędzie się aukcja online organizowana przez Car & Classic. Eksperci szacują, że pojazd może osiągnąć w drodze licytacji kwotę nawet 135 000 funtów.

Castagna Vittoria z 1995 roku, która wkrótce trafi na aukcję Car & Classic, nie jest produktem Alfy Romeo – pochodzi od włoskiego producenta nadwozi Carrozzeria Castagna. Niekonwencjonalna stylistyka z pewnością wzbudza sporo kontrowersji.

Alfa Romeo Castagna Vittoria została zaprezentowana jako działający prototyp podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 1995 roku, ożywiając mediolańską firmę produkującą nadwozia, która istniała w latach 1849-1954. Model zaprojektował włoski projektant motoryzacyjny Gioacchino Acampora w oparciu o Alfę Romeo 75.

Wygląd zewnętrzny w niczym nie przypomina pojazdu-dawcy, charakteryzując się całkowicie przeprojektowanym nadwoziem wykonanym z ręcznie młotkowanego aluminium. Jedynie proporcje są podobne. Castagna Vittoria łączy reflektory Opla Calibry z unikalną reinterpretacją kultowej kratki scudetto. Ta ostatnia unosi się nad dużymi wlotami zderzaka i wyraźnym splitterem. 

Dwumiejscowa kabina jest obita ciemnozieloną skórą, połączoną z zieloną Alcantarą i drewnianymi detalami. Pomimo swojego wieku wszystko wydaje się być w nieskazitelnym stanie, bez wyraźnie widocznych śladów zużycia.

Pomimo wyzywającego wyglądu koncepcyjnego, Castagna Vittoria jest dopuszczona do ruchu ulicznego, ponieważ bazuje na pojeździe produkcyjnym. Pod maską znajduje się tuningowana wersja 3-litrowego silnika V6 Busso o mocy 255 KM. Moc przenoszona jest na tylną oś za pośrednictwem 5-biegowej ręcznej przekładni, najprawdopodobniej z zachowaniem oryginalnego mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu. 

Według Car & Classic samochód jest w doskonałym stanie mechanicznym – większość czasu był trzymany w garażu. Auto przejechało zaledwie 2500 kilometrów, co czyni je jednym z najlepiej zachowanych egzemplarzy 75, znanej w USA lepiej jako Milano. Prototyp otrzymał zmodyfikowane zawieszenie Koni oraz wydajniejsze hamulce Brembo z wentylowanymi tarczami i 6-tłoczkowymi zaciskami.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Chris Harris kontra F50 – jego zdaniem to jedno z najlepszych Ferrari w historii
Next post
Ferrari: Jeśli dziś zamówisz auto, nie otrzymasz go przed 2026 rokiem

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Unikatowa Alfa Romeo Castagna Vittoria trafi na aukcję