fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Zespoły fabryczne Ferrari ogłoszone na FIA WEC w klasie hypercar

Zespoły fabryczne Ferrari ogłoszone na FIA WEC w klasie hypercar

Ferrari oficjalnie ogłosiło skład załóg, które wystartują w sezonie 2023 w klasie Hypercar FIA World Endurance Championship w nowym modelu 499P, oficjalnie zaprezentowanym podczas Finali Mondiali na torze Imola.

Kierowcy wybrani do przywrócenia Prancing Horse do najwyższej klasy mistrzostw świata, reprezentują unikalną mieszankę talentu i doświadczenia, szybkości i wytrzymałości, niezbędnych cech w wyścigach wytrzymałościowych. 

499P z numerem 50 będą startować: Antonio Fuoco, Miguel Molina i Nicklas Nielsen. Numer nawiązuje do liczby lat, które minęły od ostatniego startu Ferrari w najwyższej klasie mistrzostw świata.

Włoch Antonio Fuoco urodzony w 1996 roku, szybko stał się jednym z najbardziej utalentowanych kierowców na scenie wyścigów wytrzymałościowych i wraz z Hiszpanem Miguel Molina wygrał 8-godzinną rywalizację w Bahrajnie, odgrywając decydującą rolę w zdobyciu tytułu Mistrza Świata Producentów z wielkim finałem sezonu.

Molina urodzony w 1989 roku, mistrz European Le Mans Series w 2021 roku, wnosi do załogi doświadczenie i determinację.

Duński kierowca Nicklas Nielsen urodzony w 1997 roku, po zdobyciu tytułu mistrza świata w klasie LMP2 Pro-Am, kończy wyjątkową podróż, w której Ferrari Challenge stanowiło niezwykły element przyspieszający jego karierę. Dzięki temu od 2018 roku nieprzerwanie zdobywa co najmniej jeden tytuł mistrza kontynentu lub świata, zawsze za kierownicą samochodów spod znaku Prancing Horse

Druga załoga wystartuje 499P z numerem 51 – będą to: Alessandro Pier Guidi, James Calado i Antonio Giovinazzi. Po zdobyciu tytułu Mistrza Świata po raz drugi z rzędu (trzeci w karierze) w klasie LMGTE Pro, Włoch Alessandro Pier Guidi urodzony w 1983 roku i Brytyjczyk James Calado urodzony w 1989 roku, wspólnie podejmą wyzwanie zdobycia najwyższych lokat.

To partnerstwo, obecnie w swoim szóstym sezonie w mistrzostwach świata, może pochwalić się wyjątkową listą triumfów – nikt przed nimi nie został koronowany na mistrza dwa razy z rzędu w klasie LMGTE Pro i żadna załoga nie zdobyła trzech laurów (2017, 2021, 2022).

Liczby brytyjsko-włoskiej pary na przestrzeni siedmiu sezonów w WEC stanowią niewątpliwą wizytówkę: 11 zwycięstw i 23 podia z 39. startów. Para mistrzów świata może liczyć na szybkość Włocha Antonio Giovinazziego urodzonego w 1993 roku, który po raz pierwszy startuje w pełnym wymiarze czasu w mistrzostwach świata Endurance po doświadczeniu w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 2018 roku, gdzie zaznaczył swoją obecność. 

Antonello Coletta, szef Ferrari GT Sporting Activities, dodał kilka słów od siebie: 

Wraz z wyborem załóg zakończyliśmy ostatni etap programu przed naszym debiutem w Sebring. Od pierwszego shakedownu 499P w lipcu pracowaliśmy non-stop, angażując kierowców z rodziny Ferrari. Decyzja dotycząca wybranych przez nas kierowców odnosi się nie tylko do wyścigów, w których będziemy startować, ale także do rozwoju, który będzie trwał podczas mistrzostw. Mamy jasność co do tego, czego możemy od nich wymagać w zakresie rozwoju i spójności, a nie tylko prędkości.

Wypowiedzi kierowców

Alessandro Pier Guidi: 

Jestem bardzo dumny, że zostałem wybrany jako jeden z sześciu kierowców, którzy będą ścigać się Hypercar, samochodem, którego znaczenie – również historycznie – jest dla nas bardzo jasne. Prowadzenie oficjalnego Ferrari sprawia, że jesteś dumny, ale 499P to krok dalej. Są duże oczekiwania, tym bardziej, że ścigamy się dla Ferrari. Przed nami wielki sezon, ale ciężko się przygotowuję, aby być gotowym. Sebring jest tuż za rogiem, ale wciąż mamy testy przygotowawcze do pierwszego wyścigu, chociaż nasz rzeczywisty poziom będzie widoczny wraz z europejskimi wyścigami.

James Calado: 

Jestem zachwycony, że mogę uczestniczyć w projekcie Le Mans Hypercar. Walka o ogólne zwycięstwo w wyścigach i mistrzostwo w barwach Ferrari to spełnienie marzeń. Byłem zaangażowany w rozwój 499P w okresie poprzedzającym ten sezon FIA WEC i znam jego potencjał. Będziemy nadal walczyć jako zespół, dając z siebie wszystko dla wszystkich zaangażowanych. Chcę podziękować Ferrari, a zwłaszcza Antonello, za tę możliwość.

Antonio Giovinazzi: 

Debiut 499P będzie definiującym momentem w historii Prancing Horse, a dla mnie to wielki zaszczyt być częścią tej niezwykłej chwili. Wiemy, że ciąży na nas wielka odpowiedzialność, której musimy sprostać z dużą pokorą, ale jesteśmy świadomi naszej siły i gotowi na to ogromne wyzwanie.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Klasyczne Nowe Włochy
Next post
Lancia dyskutuje nt. przyszłości w pierwszym odcinku z serii dokumentalnej

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Zespoły fabryczne Ferrari ogłoszone na FIA WEC w klasie hypercar