fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Il ponte poleca

Il ponte poleca

Il Ponte poleca włoskie wydarzenia w Warszawie w dniach 12-19 lipca.

To już przedostatni tydzień XX Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie – jak zwykle, polecamy Państwu opery we włoskiej wersji językowej:

12 lipca: La finta giardiniera (Rzekoma ogrodniczka) to trzyaktowa opera komiczna skomponowana przez Mozarta w 1775 roku. Akcja utworu rozgrywa się w XVIII wieku w posiadłości podesty Don Anchise we włoskiej miejscowości Lagonero.

15 lipca: La clemenza di Tito (Łaskawość Tytusa). Na napisanie tej opery Mozart miał bardzo mało czasu – zaledwie 50 dni. Ponadto pracował wówczas już nad genialnym Czarodziejskim fletem. Utwór niestety nie spodobał się praskiej publiczności, która bardzo życzliwie przyjmowała inne dzieła Mozarta. Tytusowi zarzucano przede wszystkim brak spontaniczności i życia. Jednak mimo krytyki, w operze są arie i sceny zespołowe pełne barokowej wspaniałości, które mogą zachwycić niejednego współczesnego odbiorcę.

19 lipca: Il Re Pastore (Król pasterz) to włoska opera poważna (seria), której prawykonanie odbyło się 23 kwietnia 1775 roku w Teatrze Dworskim w Salzburgu. Młody Mozart skomponował muzykę do libretta włoskiego pisarza Pietra Metastasia. Akcja utworu rozgrywa się w starożytnej Macedonii.
Więcej na:
www.operakameralna.pl

W ramach letnich Ogrodów Muzycznych na dziedzińcu Zamku Królewskiego, warto wybrać się na spotkanie 3 x Traviata, podczas którego wyświetlone zostaną fragmenty opery Verdiego w trzech różnych inscenizacjach. W rolach głównych największe głosy operowe ostatnich lat: jako Violetta – Teresa Stratas, Eteri Gvazava i fantastyczna Anna Netrebko. Gorąco polecamy!
Więcej na:
www.ogrodymuzyczne.pl

Tym, którzy nie wierzą, że w muzyce klasycznej tkwi potężny ładunek humoru, polecamy link, w którym wybitny kontratenor Philippe Jaroussky śpiewa dawny utwór nieznanego włoskiego autora:
http://www.youtube.com/watch?v=EZ-VsKB_tNw
Być może skłoni to Państwa do nabycia albumu Via Crucis, który, mimo mylącej nazwy, nie jest poświęcony muzyce pasyjnej, lecz stanowi zbiór najróżniejszych, dawnych pieśni włoskich. Szczególnie polecamy przepiękną neapolitańską kołysankę – Ninna nanna al Bambino Gesù.
Więcej na:
www.empik.com

Ermida albo Królewna pasterska wg Stanisława Herakliusza Lubomirskiego to urocza sielanka dramatyczna pisana wierszem, grana niegdyś w Wilanowie – gdzie też będą Państwo mogli ją zobaczyć 18 lipca. Miłosna komedia omyłek rozgrywa się między postaciami zamieszkującymi mityczną Arkadię. Świetnym kontekstem spektaklu jest jeden z najwspanialszych eksponatów wystawy – rzeźba Antoniego Canovy przedstawiająca Henryka Lubomirskiego jako Amora.
Więcej na:
www.wilanow-palac.pl

We Włoskim Instytucie Kultury gratka dla wielbicieli Eduardo de Filippo. 12 lipca o godzinie 18 odbędzie się przegląd twórczości teatralnej tego wielkiego aktora i reżysera, jednej z najważniejszych postaci włoskiej kultury XX wieku, i zarazem, co zawsze podkreślał – zakochanego w swoim mieście neapolitańczyka.
Polecamy!
www.iicvarsavia.esteri.it

Mamy nadzieję, że przynajmniej część z Państwa postanowiła spędzić tegoroczne wakacje w Italii. Kilka turystycznych wskazówek znajdą Państwo na blogu Julii Wollner, a jeśli to nie wystarczy – zapraszamy do księgarni Dedalus, w której dwa przewodniki – po Rzymie i Wenecji – objęte są promocyjnymi cenami (50% ceny rynkowej).
Więcej na:
www.dedalus.pl

Przewodniki w korzystnej cenie oferuje teraz również Świat Książki. Do nabycia w promocji jest m.in. Rzym po polsku Adama Broża – pozycja, która prowadzi nas po Wiecznym Mieście polskimi tropami. Warto zajrzeć!
Więcej na:
www.swiatksiazki.pl

Ferenc Máté, autor książki Mądrość Toskanii, mieszka we Włoszech już ponad dwadzieścia lat. Opowiadając o swoich doświadczeniach, przytaczając anegdoty i ciekawe historie, przybliża nam idyllę toskańskiego życia – bliskość natury, zżytą społeczność sąsiadów, silne więzi rodzinne, aktywny sposób spędzania czasu, zdrową i smaczną kuchnię, bogatą tradycję, proste wartości. Książka uwodzi opisami i humorem, który ujął miliony czytelników na całym świecie. Inspiruje i zaprasza każdego z nas do odnalezienia własnej małej Toskanii…
Więcej na:
www.biblion.pl

Niedawno wydana w Polsce książka Tiziano Terzaniego W Azji to doskonała lektura dla tych, których fascynują nie tylko dalekie podróże, ale również tło polityczno-kulturowe drugiej połowy XX
wieku. Tarzani był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, niekiedy nawet – jak w przypadku wkroczenia wojsk Vietcongu do Sajgonu w 1975 roku – jedynym dziennikarzem z Zachodu. Potrafił jednym rzutem oka ogarnąć całość opisywanych zdarzeń, a jednocześnie cechowała go ogromna dbałość o szczegół. To dlatego jego teksty tak wiernie oddają atmosferę przerażenia w Pekinie po masakrze na placu Tiananmen, paniki na ulicach Phnom Penh przed wkroczeniem Czerwonych Khmerów, ale też dusznego erotyzmu japońskich love hotels. Gorąco polecamy.
Więcej na:
www.empik.com

Proszę Państwa, a co na blogu naszej specjalistki od włoskich spraw? Jak zawsze, także w tym tygodniu same łakome kąski dla pragnących poznać Italię!
Już dzisiaj, 12 lipca – Julia zachęca do dyskusji na temat najpiękniejszych włoskich kościołów. Który zachwycił Państwa szczególnie? Warto się wypowiedzieć!
W środę, 14 lipca, gratka dla uczących się języka włoskiego, szczególnie na poziomie zaawansowanym – Julia wytyka Włochom błędy, które sami popełniają. Warto zanotować, czego po Włochach powtarzać nie warto!

Piątek, 16 lipca, to dzień “kulinarny” – zapraszamy do obejrzenia video, w którym Julia pokaże, jak zrobić orzeźwiającą mrożoną kawę.
Więcej na:
www.ilponte.pl/julia_wollner

Poprzedni wpis
100-lecie Alfa Romeo w Automobiliście
Następny wpis
REZ-Motorsport na Nordschleife

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Il ponte poleca