fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Niedowiarek

Niedowiarek

512bb thumb
Kiedy w latach 70-tych Ferrari ogłaszało rozpoczęcie produkcji 512BB, środowisko dziennikarskie powątpiewało w zapowiadane niesamowite osiągi i prędkość maksymalną. W deklarowaną przez Ferrari prędkość 188 mil / h (302 km/h) nikt nie wierzył.  Rzeczywiście – auto prasowe nie było w stanie jej osiągnąć . Dziennikarze upokorzyli Enzo? Niekoniecznie…

Redaktor John Miles testował 512BB osiągając maksymalna prędkość w okolicach 160 mil/ h (260  km/h). Po tym teście Ferrari zostało oskarżone o zawyżanie swoich danych fabrycznych. Co więcej, pewien prawnik z Londynu wycofał swoje zamówienie i wręcz groził pozwaniem Ferrari do sądu!

Jak się później okazało, w paliwie auta prasowego podczas próby znalazła się woda, która spowodowała, że 512BB nie wykorzystywało swojego pełnego potencjału.
Chris Meeke, brytyjski kierowca wyścigowy oraz zapalony miłośnik Ferrari, postanowił udowodnić  dziennikarzom, że nie mają racji.  W pogodny czerwcowy dzień 1978 roku wyjechał swoim żółtym Boxerem o 5 rano na autostradę M1. Jechał na południe z Leeds do Sheffield i przyspieszył do 190 mil / h (305 km/h)! Odpuścił jednak delikatnie, żeby uzyskać magiczne 188 mil. Wtedy jego pasażer i kolega  Mike Hargreaves – udokumentował ten moment na fotografii. Swoją drogą podroż 512BB z maksymalną prędkością i symfonią silnika przy 7400 obrotów / min musiała być niesamowita!

Mike wykorzystując zdjęcie zaprojektował plakat, który zyskał niemałą popularność.
Jak się później okazało, nabywcą jednej z  kopii plakatu był sam Enzo Ferrari! Chris przekonał się o tym podczas wizyty w jego biurze w Maranello  Plakat wisiał dumnie w biurze Enzo.
Dzieło Mike’a nadal można kupić! Wystarczy skontaktować się z nim korzystając z adresu email: info@ndp-leeds.co.uk

Serdeczne podziękowania dla Mike’a, który udostępnił nam kopię zdjęcia do publikacji!

Jakub Strzemżalski (na podstawie listu do magazynu Octane)

Poprzedni wpis
Szanghaj - Mediolan w Alfa Romeo!
Następny wpis
Album Alfa Romeo 1910-2010

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Niedowiarek