fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Szanghaj – Mediolan w Alfa Romeo!

Szanghaj – Mediolan w Alfa Romeo!

Cztery Alfy Romeo dojechały do Mediolaniu po pokonaniu 25 000 kilometrów w trakcie wyczerpujących 35 dni.   Zespół przejechał przez Chiny, Mongolię, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Bułgarię, Serbię oraz Chorwację. Nie były to współczesne Alfy , nie była to też zwykła przejażdżka…
Rozpoczęty w Szanghaju, a zakończony w Mediolanie “Raid automobilistico della fratellanza e della pace” (Rajd braterstwa i pokoju) był sponsorowany przez Scuderia del Portello, Alfa Romeo oraz fundację Rotary International. Wydarzeniu patronowały władze Mediolanu oraz Lombardii – było efektem wysiłków dwudziestu entuzjastów Alfa Romeo dyrygowanych przez Claudio Quarantani. 
Charytatywny rajd rozpoczął się 18 listopada w Szanghaju – przemysłowej stolicy Chin – po zakończeniu ceremonii zamknięcia Expo 2010. Wydarzenie miało symbolizować przekazanie organizacji Expo Mediolanowi, który będzie jej gospodarzem w 2015 r. Zakończenie odbyło się 18 grudnia w Mediolanie, w Palazzo Isimbardi – siedzibie władz Prowincji Mediolanu.
Tegoroczna wyprawa była odnowieniem pomysłu, który zrealizował magazyn “Quattroruote” w 1968 roku, kiedy to Alfa Romeo Giulia przejechała z Mediolanu do Peknu, aby przekazać wiadomość pokoju od papieża Pawła VI chińskiemu rządowi. Wiadomość została wysłana w związku z zamknięciem kościołów katolickich przez Chińską Republikę Ludową, które funkcjonowały nawet podczas rewolucji kulturalnej zapoczątkowanej przez Mao Zedonga w 1966 r.
Cztery Alfy Romeo tegorocznej wyprawy  to: dwie sztuki Super z 1967, jedna TI Super Sport z 1970 oraz Super z 1972 r. Zaplecze techniczne składało się z nowej Giulietty oraz… Giulii kombi.
Poza symbolicznym przekazaniem organizacji Expo rajd wspierał zbiórkę funduszy na walkę z chorobą Heinego Medina – praktycznie zwalczonej w Europie – ale nadal występującej w Afganistanie, Nigerii, Indiach i Pakistanie. Fundacja Rotary International zbiera fundusze na zakończenie projektu “End Polio Now” – zakupu szczepionek dla tysięcy dzieci. 
Jakub Strzemżalski za VeloceToday.com
zdjęcia: Ufficio Stampa Presidenza Provincia di Milano
Poprzedni wpis
Il Ponte poleca
Następny wpis
Niedowiarek

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Szanghaj – Mediolan w Alfa Romeo!