fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat 500 świętował w Poznaniu

Fiat 500 świętował w Poznaniu

Miłośnicy Fiata 500 świętują już od kilku tygodni. Włoska motoryzacyjna ikona dotarła już do swoich wielbicieli we Włoszech, Francji, Niemczech czy Hiszpanii. Wszystko za sprawą objazdowej imprezy pod tytułem „500 Forever Young Tour”. Pięćsetka zawsze budziła uśmiech i entuzjazm, ale skąd aż tak huczne wydarzenie? W ten właśnie sposób Fiat świętuje 60. urodziny swojego jednego z najważniejszych modeli. We wstępie wymieniłem ważne rynki motoryzacyjne w Europie. Czy Włosi zapomnieli o Polsce? Otóż nie. Polacy również pokochali małego Fiata. Co więcej, to właśnie w naszym kraju jest on produkowany.

Na miejsce obchodów 60. urodzin Fiata 500 w Polsce wybrano Poznań, a nie – jak wielu by przypuszczało – rodzinny dom w Tychach. Główne uroczystości odbyły się 8 lipca na Placu Wolności. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody (której bliżej było do krajów skandynawskich) stworzone przez lokalnych dilerów i FCA Poland włoskie mini miasteczko przyciągało sporo ludzi.

Na środku placu powstał włoski zakątek. Złośliwi mogą stwierdzić, że najbardziej włoskie w nim były samochody. Pomimo wyraźnego minimalizmu cały projekt mógł się podobać. Minimalizm nie przesłonił dbałości o detale. W Poznaniu można się było poczuć, jak we wczesnych latach 60. we Włoszech. Z samochodów wysiadały panie w kolorowych sukienkach i kapeluszach, pomiędzy samochodami krążył gazeciarz ze specjalnym wydaniem gazety o Fiacie 500. W miasteczku szczególnie miło mogły poczuć się panie, które były hojnie obdarowywane bukietami kwiatów przez miłego kwiaciarza. Całość uzupełniał pucybut oraz mobilne stoisko z aromatyczną kawą.  Licznie rozstawione stoliki z parasolami i krzesłami zachęcały do odpoczynku, zwolnienia tempa dnia codziennego. Skierowane były w stronę głównej atrakcji wydarzenia, a więc Fiata 500. Aromat pysznej  kawy, parasole chroniące przed słońcem (i niestety przed deszczem), wesoła muzyka sprawiła, że ludzie się zatrzymywali i chętnie uczestniczyli w wydarzeniu przenosząc się w czasie wraz z Fiatem 500. Sesje zdjęciowe nie miały końca, a wystawione przez FCA Poland Fiaty 500 w wersji Anniversary były oblegane przez tłumy. Ekspozycja złożona ze starych i nowych egzemplarzy była strzałem w dziesiątkę, a żywe kolory nowych pięćsetek fajnie komponowały się z wystawą z kwiatów, a przede wszystkim ze starszym rodzeństwem.

Urodziny Fiata 500 miały w Polsce wymiar symboliczny – bo o ważny symbol motoryzacyjny chodzi. Fiat 500 zmotoryzował Włochy, zaś obecna generacja modelu zaszła o wiele dalej. Stała się ikoną stylu, modelem ważnym nie tylko w swoich rodzinnych Włoszech, ale i w całej Europie.

Tekst i zdjęcia: Paweł Oblizajek

Poprzedni wpis
Niedokończone dzieło
Następny wpis
III Warszawski Rajd Historyczny

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Fiat 500 świętował w Poznaniu