fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Frecce Tricolori w Radomiu

Frecce Tricolori w Radomiu

frecce thumb

W ostatni weekend sierpnia bieżącego roku na lotnisku wojskowym w Radomiu odbyły się XII Międzynarodowe Pokazy Lotnictwa. Grupa 180 tysięcy widzów przez dwa dni mogła podziwiać niezwykłe akrobacje uczestników pokazu. Łączny czas trwania wydarzenia szacuje się na 1100 minut. Wystąpiły załogi z siedemnastu krajów, pokazując łącznie 180 modeli samolotów i śmigłowców. Wśród uczestników można było zobaczyć grupę akrobatów lotniczych rodem z Włoch.

Frecce Tricolori jest grupą wywodzącą się z włoskiej Aeronautica Militare. Wykonuje ona akrobacje lotnicze w powietrzu i oficjalnie znana jest jako 313. akrobatyczna eskadra szkoleniowa. Ich siedziba znajduje się w północno-wschodniej dzielnicy miasta Udine we Włoszech. Grupa została utworzona w 1961 roku jako oddział Włoskich Sił Powietrznych. Zastpiła w ten sposób inne nieoficjalne drużyny, będące pod komendą różnych jednostek wojskowych.

Grupa lata 2-miejscowymi myśliwcami typu Aermacchi MB-339-A/PAN w formacji dziewięć samolotów z tyłu i jeden z przodu. Z bogatej historii grupy wiedzieć dowiadujemy się, że w 2000 roku, w trakcie  trwania sezonu akrobatycznego, spędzili 50 (słownie: pięćdziesiąt!) tysięcy godzin latając maszynami typu MB-339. Warto  zaznaczyć również, że w 2005 roku zostali wyróżnieni nagrodą za najlepszy pokaz na zawodach “powietrznego tatuażu” – Royal International Air Tattoo. W 2007 roku grupa wzięła udział w pogrzebie znanego tenora Luciano Pavarrotiego w Modenie, gdzie wykonała lot znacząc niebo zielono-biało-czerwonymi śladami. Był to ukłon w stronę wielkiego artysty i symbolizował barwy państwa, z którego Pavarotti pochodził.


(c) MarekM


(c) MarekM


(c) MarekM

W zeszłym roku z okazji zbliżającej się 50. rocznicy powstania Frecce Tricoli przygotowano trójkolorowy model samochodu Pagani Zonda. Bazuje on na powstałym wcześniej aucie Pagani Zonda Cinque i jest wykonany niemal w całości z włókna węglowego połączonego z tytanem.  Matowe nadwozie zdobią jedynie niebieskie akcenty oraz paski w kolorach włoskiej flagi.


(c) Pagani


(c) MarekM

Zdjęcia do materiału z pokazu w Radomiu udostępnili Bartek Stelmach i Marek Michałkiewicz. Dziękujemy!
Tekst: Paweł Oblizajek

Poprzedni wpis
Zabytkiem po szosach i szutrach
Następny wpis
Wakacje u Prady

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Frecce Tricolori w Radomiu