fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Spettacolo Sportivo 2023

Spettacolo Sportivo 2023

To były niezwykłe urodziny – Stichting Club van Alfa Romeo Bezitters, klub Alfisti w Holandii, świętował swoje 45. urodziny podczas tegorocznego Spettacolo Sportivo, które odbyło się 1 i 2 lipca tego roku. Była to 25. edycja imprezy, która jest  zdecydowanym „must visit” dla każdego Alfisti.

Spettacolo Sportivo odbywa się w Zandvoort, obecnie na torze z homologacją F1. Jak wiele wydarzeń Alfisti, Spettacolo jest prowadzone przez entuzjastów i wolontariuszy. Nad tym wydarzeniem podczas weekendu pracuje ponad 100 osób. Stojący za imprezą klub SCARB ma 2600 członków.

Co jest wyjątkowe w Spettacolo, to prawdziwe wyścigi Alfa Romeo podczas weekendu. W tym roku były dwie oficjalne serie – Alfa Romeo Challenge z 31 Alfami i Squadra Italia z 36 Alfa Romeo. Obie serie mają swoje własne klasy: Alfa Romeo Challenge ma najdłuższy wyścig trwający godzinę, w tym pit stop na benzynę i więcej. Wszyscy uczestnicy mogą przyjrzeć się maszynom w padoku, a zawodnicy są bardzo gościnni i otwarci na rozmowy o swoich pojazdach.

Alfisti mogą aktywnie uczestniczyć w sesjach na torze. W tym roku wszystkie zostały wyprzedane, a z doświadczenia wiem, że jazda na torze F1 to duża frajda! Nie mogliśmy nie skorzystać z okazji, tym bardziej po mokrym, sobotnim torze…

Co roku organizatorzy przygotowują kilka tematów. W tym roku jednym z nich było 25-lecie Alfy Romeo 166. Podczas wydarzenia było ponad 25 sztuk 166, które błyszczały jako prowadzące samochody podczas niedzielnej parady. Wszyscy uczestnicy mogli uczestniczyć w specjalnym wykładzie na temat modelu 166 prowadzonym przez Boudewijna Soetensa (jednego z autorów Het Klaverblaadje, oficjalnego magazynu klubu). W niedzielę odbyła się specjalna wystawa 8C (Competizione/Spider). Łącznie pojawiło się 11 z nich, co mogło roztopić serce każdego Alfisti. Ostatnim unikalnym tematem była… Alfa Romeo ARNA! Specjalna wystawa ze szczegółową historią i wariantami modelu pokazała, jak różnorodna jest historia włoskiej marki.

Uczestnicy nie zawiedli. Sobota była bardzo ponura i deszczowa, więc frekwencja była ograniczona, ale w niedzielę było już zupełnie inaczej. Wiele specjalnych i rzadkich maszyn zjechało na tor – żeby wymienić kilka 2300 Rio, 8 Camper van, 8C 2300 Monza, 6C 2500 Touring, RL z 1923 roku, 2600 Zagato, kilka GTA, cała wystawa Scuderia del Portello, 7 wersji 1900s i wiele, wiele innych.

Weekend przyciągnął około 1400 samochodów i Alfisti z wielu zakątków świata. Jeśli jeszcze nie odwiedziłeś Spettacolo mam nadzieję, że teraz wiesz, co zaplanować na przyszły rok!

Tekst i zdjęcia: Jakub Strzemżalski

Previous post
Carabinieri otrzymają 400 sztuk hybrydowych Tonale
Next post
SF90 XX to pierwsze Ferrari z serii „XX” dopuszczone do ruchu

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Spettacolo Sportivo 2023