fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat 8V Ghia

Fiat 8V Ghia

Ten model jest jednym z najbardziej wyjątkowych w historii Fiata. 8V (Otto Vu) określony został przez magazyn Road and Track w 1952 roku jako „największa niespodzianka roku”. Firma znana w tym okresie z aut dla mas, jak Topolino, które zmotoryzowało Włochy,  wypuściła tak zjawiskowy, sportowy model.

Podwozie produkowane przez firmę Siata, z niezależnym zawieszeniem każdego z kół, aluminiowy silnik V8, karoseria budowana na zamówienie. Carrozeria Ghia wykonała ok 30-40 takich aut, z czego 15 wg projektu Giovanni Savonuzziego, znane jako Supersonic.

Projekt Supersonic pierwotnie robiony był z myślą o wyścigowej Alfie Romeo. Zakrzywiony „nos”, wyraźna linia boczna, tylne lampy  w kształcie silników odrzutowych. Uznawany jest za najbardziej poszukiwany spośród 8V jako idealny przykład awangardowego nurtu designu określanego jako Jet Age.

Książka Tony’ego Adriaensensa z 2012 r., uznawana, za najlepszy zbiór faktów o 8V, zawiera informację, że ten egzemplarz opuścił fabrykę 14 lipca 1953 roku i jest to 10. sztuka z nadwoziem Supersonic. Według poprzedniego właściciela ten egzemplarz był prezentowany na targach w Genewie w 1954 roku.

Opisywany egzemplarz został wyeksportowany do Stanów Zjednoczonych, gdzie przeszedł przez ręce m.in. Lou Fageola, kierowcy wyczynowych motorówek. Auto było prezentowane na wielu konkursach elegancji, jak Pebble Beach. W 1979 roku samochód trafił do Geralda Farbera, który przechowywał je następnie przez wiele lat. Udało mu się odnaleźć oryginalny silnik do auta, który został poprzednio zastąpiony jednostką Chevroleta.

W 2007 roku rozpoczęto proces pieczołowitej renowacji auta, która trwała 8 lat. Objęła kompleksowo wszystkie elementy pojazdu, niektóre wymagały ponownego wyprodukowania na podstawie części z innej sztuki. Po zakończonej renowacji samochód był aktywnie  prezentowany na konkursach elegancji, otrzymując wiele nagród. Obecnie jest w doskonałym stanie i może uczestniczyć zarówno w prestiżowych wystawach, jak i rajdach aut zabytkowych.

10 marca będzie licytowane na aukcji w Amelia Island prowadzonej przez dom aukcyjny RM Sothebys. Oczekiwana  cena to 1,6-1,9 miliona dolarów.

Tekst: Jakub Strzemżalski na podstawie materiału RM Sothebys

Zdjęcia: Darin Schnabel ©2017 Courtesy of RM Sothebys

Poprzedni wpis
Niki Lauda
Następny wpis
Moto Guzzi na targach Moto Expo

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Fiat 8V Ghia