fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Ferrari 250 GTO – najdroższy samochód świata!

Ferrari 250 GTO – najdroższy samochód świata!

ferrari 250 gto

35 milionów euro – właśnie tyle kosztowało najdroższe auto świata, które nabył pewien amerykański anonimowy biznesman. Egzemplarz Ferrari 250 GTO należał do tej pory do holenderskiego milionera Erica Heerema, który 10 lat temu dał za niego jedynie 8,5 miliona euro.

Co wyjątkowego ma seledynowe 250 GTO? Powstało w 1962 roku dla słynnego kierowcy wyścigowego Stirlinga Mossa, który jednak nigdy nim nie jeździł. Przyczyną był wypadek w Goodwood, w wyniku którego kierowca ten pozostawał przez 1 miesiąc w śpiączce, a później przez pół roku miał sparaliżowaną jedną część ciała. Moss powszechnie uznawany jest za najlepszego kierowcę świata, który nigdy nie sięgnął po tytuł mistrzowski w Formule 1.
Ferrari 250 GTO powstało w dwóch seriach. Pierwsza, z której pochodzi najdroższe auto świata, zbudowane zostało w liczbie 36 egzemplarzy. Druga to tylko trzy sztuki.

 

 

Włoskie auto charakteryzuje się trzema wlotami powietrza na masce, pod którą znajduje się trzylitrowy silnik V12 o mocy przekraczającej 300 koni mechanicznych. Pierwsze 100 km/h 250 GTO przekraczało w 6,2 sekundy i potrafiło pojechać z prędkością 280 km/h. Auto Mossa ma jego autograf na fotelu kierowcy oraz podwozie o numerze 3505.

Najdroższy samochód świata przejechał tylko jeden wyścig. Później trafił w ręce kolekcjonera.

Ł¹ródło: motogu.pl

Poprzedni wpis
Alfa Romeo MiTo z nowym sercem
Następny wpis
Grand Prix Monaco

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Ferrari 250 GTO – najdroższy samochód świata!