fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Ferrari 330 GTS Pininfarina z 1967 sprzedane za ponad 1,8 mln dolarów

Ferrari 330 GTS Pininfarina z 1967 sprzedane za ponad 1,8 mln dolarów

Podczas styczniowej aukcji RM Sotheby’s w Arizonie sprzedane zostało Ferrari 330 GTS by Pininfarina z 1967 roku za kwotę ponad 1,8 mln dolarów. 

Następca 275 GTS330 GTS – został zaprojektowany jako elegancki grand tourer V12 z otwartym dachem, przeznaczony dla najwierniejszych klientów Ferrari, którzy szukali doświadczeń motoryzacyjnych w najlepszym wydaniu na rynku. Poza dużą ilością miejsca dla dwóch osób i ich bagażu, szczycił się on również świetnymi osiągami, w tym prędkością maksymalną rzędu 240 km/h, dzięki czemu był w stanie prześcignąć niemal każdy inny samochód na drodze w momencie rynkowego debiutu. 

Zaprezentowany na paryskich targach motoryzacyjnych w październiku 1966 r., 330 GTS uosabia włoską stylistykę GT z połowy lat 60. We wnętrzu znalazły się skórzane fotele kubełkowe oraz kierownica z drewnianą obręczą. Auto świetnie nadawało się na dłuższe podróże, jak i codziennej eksploatacji w mieście.

Oprócz oczywistego dodatku w postaci składanego dachu kabrioletu, 330 GTS był identyczny z 330 GTC coupe, który został zaprezentowany kilka miesięcy wcześniej podczas salonu w Genewie i chwalony za doskonałą dynamikę oraz świetny rozkład masy pomiędzy osiami. W sumie zbudowano 598 egzemplarzy 330 GTC, a tylko 99 sztuk 330 GTS opuściło bramy fabryki do czasu zakończenia produkcji w 1968 r., dzięki czemu kabriolet był rzadkim widokiem w tamtych czasach. Dziś te 99 samochodów jest bardzo poszukiwanych przez kolekcjonerów ze względu na ich styl i charakter, a także doskonałe właściwości jezdne.

Egzemplarz o numerze podwozia 10375 wyjechał z fabryki we wrześniu 1967 roku. Pierwszy właściciel pochodził z Los Angeles. Auto na początku lat 80. trafiło w ręce kolekcjonera z Newport Beach – Byrona Tarnutzera. W 1993 roku przejął je Robert Shaw. Ten ostatni przeprowadził renowację pojazdu przy współpracy z RPM Vermont. Za wszystkie czynności serwisowe, usługi mechaniczne i części zapłacił ponad 60 000 dolarów. Ferrari Classiche dokończyło dzieła przeprowadzając kompletny remont skrzyni biegów. Wszystko zostało udokumentowane – poza fakturami proces można obejrzeć na zdjęciach. Nic więc dziwnego, że auto w tak świetnym stanie technicznym podczas aukcji osiągnęło kwotę 1,8 mln dolarów. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
PSA jest zdania, że fuzja z FCA pozostaje niezagrożona
Następny wpis
FCA pomaga dzieciom w obliczu epidemii koronawirusa

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Ferrari 330 GTS Pininfarina z 1967 sprzedane za ponad 1,8 mln dolarów