fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Ferrari z patentem na bardziej ekonomiczny silnik V12

Ferrari z patentem na bardziej ekonomiczny silnik V12

Amerykański urząd ds. patentów i znaków towarowych – United States Patent and Trademark Office – potwierdził, że włoski producent z Maranello z dniem 24 kwietnia 2019 roku złożył wniosek dotyczący innowacyjnej technologii, która ma zapewniać wysoką wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu apetytu jednostki na paliwo.

W założeniu producenta silnik V12 mógłby pracować w dwóch różnych trybach spalania. Jeden polega na wtrysku niewielkiej ilości paliwa tuż przed zapłonem świecy, zwiększając w ten sposób przepływ powietrza przez komorę spalania i tworząc gorętszą mieszankę, o czym możemy przeczytać w dokumentach patentowych Ferrari:

Układ katalityczny jest zatem bardzo szybko ogrzewany podczas rozruchu silnika, a emisje, szczególnie istotne w tej fazie, mogą zostać zredukowane. Przekłada się to na szybkie spalanie przy niskim ryzyku eksplozji.

Opracowana technologia świadczy o tym, że szefostwo Ferrari wcale nie rzucało słów na wiatr, jakoby mieli zrobić wszystko co w ich mocy, by utrzymać przy życiu wolnossące jednostki V12. Zastosowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań miałoby to umożliwić w czasach, kiedy zdecydowana większość producentów idzie na skróty, stosując tzw. downsizing. 

Michael Leiters, dyrektor ds. technologii w Ferrari jest zdania, że coraz ostrzejsze normy emisji spalin oraz regulacje hałasu zagrażają silnikiem V12, które dla firmy z Maranello stanowią jeden z fundamentów marki. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Dwaj belgijscy kolekcjonerzy przywrócili do życia Ferrari 166 Inter
Next post
Oficjalnie: FCA prowadzi rozmowy z PSA o potencjalnej fuzji

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Ferrari z patentem na bardziej ekonomiczny silnik V12