fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

„Jak zaprojektowałem… Ferrari F430?” – Frank Stephenson wyjaśnia

„Jak zaprojektowałem… Ferrari F430?” – Frank Stephenson wyjaśnia

Frank Stephenson na swoim kanale na YouTubie w ramach serii Jak zaprojektowałem… przedstawił proces szkicowania Ferrari F430, przy okazji wspominając o całym przebiegu projektowania i towarzyszących mu refleksjach. 

Dla Franka to był jeden z najtrudniejszych projektów, jakich się podjął. W końcu miał opracować następcę 360 Modeny, uznawanej pod względem designerskim jako jeden z najbardziej udanych modeli wszech czasów. Nic więc dziwnego, że producent z Maranello zażądał, by nowy model stanowił dobrze wyglądającą rewolucję swojego poprzednika.

Stephenson zawsze uznawał trzystasześćdziesiątkę za nieco zbyt łagodną – brakowało jej wyrazistości, bardziej ostrych linii. I dlatego pracując nad F430 skupił się nad dodaniem do całości nieco agresywnego i dynamicznego charakteru. Frank czerpał inspirację z ikonicznych modeli Ferrari, w tym z 156 F1, określanym mianem sharknose. W ten sposób opracował jeden z najbardziej charakterystycznych elementów, czyli przedni zderzak. Kolejnym interesującym elementem designerskim F430 były tylne światła, które Frank umieścił nieco wyżej, dzięki czemu udało się uzyskać swojego rodzaju efekt 3D. 

Ferrari F430 zadebiutowało podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w 2004 roku. Kilka lat później – w 2007 – zaprezentowano usportowioną odmianę Scuderia, napędzaną tym samym 4,3-litrowym silnikiem V8, ale w tym wydaniu moc wzrosła z 490 do 510 KM, a moment obrotowy z 465 do 470 Nm. O ile te wartości nie robią tak dużego wrażenia, o tyle inżynierom udało się zredukować masę własną aż o 100 kilogramów! Sprint od 0 do 100 km/h został skrócony z 4 do 3,6 s, a prędkość maksymalna zwiększona z 315 do 320 km/h.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

Previous post
Policyjne Ferrari 250 GTE z 1962 na sprzedaż
Next post
Ferrari zapowiada debiut dwóch nowych modeli w 2020

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

„Jak zaprojektowałem… Ferrari F430?” – Frank Stephenson wyjaśnia