fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Maranello. 150 Ferrari Dino świętowało 50-lecie modelu

Maranello. 150 Ferrari Dino świętowało 50-lecie modelu

W ciągu 70 lat swojej historii Ferrari stworzyło wiele kultowych modeli, w tym Dino. I właśnie 30 czerwca 2018 roku fani tego pojazdu zebrali się w muzeum w Maranello, aby uczcić jego 50-lecie. W samym wydarzeniu wzięło udział ponad 300 osób i 150 egzemplarzy Dino.

W sobotę do Maranello przyjechali entuzjaści i właściciele z całego świata, którzy zebrali się w muzeum fabryki, a następnie udali na tor testowy Fiorano. Liczna grupa fanów Dino w dalszej kolejności odwiedziła fabrykę. Ostatnim punktem imprezy był przejazd słynnym łukiem Via Abetone Inferiore.

Pierwsze koncepcyjne Dino zadebiutowało na paryskim salonie samochodowym w 1965 roku i zostało pozytywnie przyjęte przez media oraz potencjalnych klientów. Rok później w Turynie zaprezentowano wersję produkcyjną, która na rynku pojawiła się w 1967 roku. Pojazd oficjalnie nie był opatrzony logo marki Ferrari, co wiązało się z obawą Enzo o wizerunek swojej firmy. 

Samochód napędzał 2-litrowy silnik DOHC o mocy 183 KM osiąganych przy 8000 obr./min. Auto potrafiło rozpędzić się od 0 do 100 km/h w czasie 7,5 sekundy i pomknąć z prędkością maksymalną 225 km/h.

Z tego wynika, że 50-lecie modelu należało świętować w zeszłym roku. Ferrari jednak było na tyle zajęte obchodzeniem swoich 70. urodzin, że zwlekało ze zorganizowaniem tego wydarzenia aż do 2018 roku. Zresztą w tych okolicznościach za punkt referencyjny można uznać debiut pierwszego drogowego Dino, co miało miejsce w marcu 1968.

Pojazd został opracowany jako nieco „tańszy” samochód sportowy. Enzo Ferrari nazwał go na część swojego zmarłego syna – Alfredo „Dino” Ferrari – który 30 czerwca 1956 roku w Modenie odszedł z tego świata. Miał zaledwie 24 lata. Spadkobierca imperium Enzo cierpiał z powodu różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Miał kłopoty z poruszaniem się i utrzymaniem równowagi. Był hospitalizowany ze względu na dystrofię mięśniową Duchenne’a.

Przy okazji tego wydarzenia, fani marki z Maranello zastanawiali się nad tym, czy w przyszłości zostanie wskrzeszona nazwa Dino.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Lamborghini nie chce rezygnować z wolnossących silników V10 i V12
Następny wpis
Co Lamborghini przyszykowało na tegoroczny Goodwood Festival of Speed?

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Maranello. 150 Ferrari Dino świętowało 50-lecie modelu