fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Maserati MCXtrema trafił na tor

Maserati MCXtrema trafił na tor

Maserati MCXtrema, bezkompromisowy samochód torowy o mocy 730 KM, pojawił się w swoim naturalnym środowisku, czyli na torze. Do końca kwietnia producent planuje przeprowadzić serię testów, aby w końcu dostarczyć pierwszy model produkcyjny do właściciela, co ma nastąpić późnym latem 2024 roku. Docelowo mają powstać 62 egzemplarze niehomologowanego pojazdu.

Jak twierdzi producent, MCXtrema opracowano w celu przełamaniu schematów i wymyśleniu nowych paradygmatów. To jeden z najdoważniejszych współczesnych modeli Maserati. Bazuje na supersportowym MC20. W lutym odbył się jego pierwszy oficjalny test na torze Autodromo Varano de’ Melegari (Parma), gdzie MCXtrema został oddany w ręce głównemu kierowcy testowemu MaseratiAndrei Bertoliniemu – jednemu z najbardziej utytułowanych kierowców w klasie GT z czterema tytułami mistrza świata na pokładzie wspaniałego MC12. Bertolini pracował nad rozwojem 730-konnego Maserati w symulatorze dynamicznym od wczesnych etapów.

Przy opracowywaniu MCXtremy producent wykorzystał najnowszy i najbardziej zaawansowany sprzęt na świecie. Zasadniczy wkład wniósł zespół Virtual Analysis wykorzystujący najnowocześniejszą technologię w symulatorze dynamiki Maserati oraz zespół Powertrain Calibration, odpowiedzialny za zarządzanie ogromną mocą dostarczaną przez silnik Nettuno. Doświadczenie zdobyte podczas opracowywania Maserati MC20, dogłębna charakterystyka każdego komponentu i rygorystyczne testy stanowiskowe silnika, zagwarantowały największą dokładność symulacji zapewniając, że niezwykle znaczący samochód dotrze do etapów testów na torze z danymi podobnymi do walidacji w symulatorze, wymaganymi wyłącznie do precyzyjnego dostrojenia w świecie rzeczywistym.

Wirtualna praca wykonana z MCXtremą obejmowała około 200 godzin w symulatorze dynamiki Maserati i 1000 godzin wirtualnej analizy dla różnych symulacji, a także porównanie z informacjami zwrotnymi z toru, w połączeniu z poprzednimi czterema latami rozwoju MC20 i późniejszymi kontrolami niezawodności silnika. Wszystko to umożliwiło stworzenie samochodu, który reprezentuje obecnie najwyższy poziom zaawansowanej inżynierii i innowacji – doskonały projekt stworzony przez Maserati Centro Stile zbiega się z wymaganiami inżynieryjnymi dotyczącymi wydajnej aerodynamiki dla każdej konfiguracji toru.

Parę słów dodał od siebie Andrea Bertolini, główny kierowca testowy Maserati

Zabranie nowego samochodu na tor zawsze skutkuje specjalnym, wyjątkowym uczuciem, tak jak w przypadku MCXtremy. Wspaniałe dzieło stworzone do pożerania asfaltu i pokonywania zakrętów, prawdziwy klejnot mechaniki i aerodynamiki, doskonały pod względem równowagi i prowadzenia. Przez wiele miesięcy pracowaliśmy razem z zespołem wysoko wykwalifikowanych i pełnych pasji ludzi czekając na moment, w którym będziemy mogli przenieść gotowy obiekt do jego naturalnego środowiska, po przetestowaniu go w wirtualnych warunkach w zaawansowanych symulacjach. To, co czyni ten samochód wspaniałym, to wyjątkowa praca zespołowa, której efektem jest sportowy samochód przyszłości. Dzięki MCXtrema jeszcze bardziej podnieśliśmy poprzeczkę rozwoju, pracując z myślą o torze i zawsze mając na uwadze potrzeby klienta Maserati, który pozostaje w centrum naszej pracy i któremu ten samochód jest dedykowany. Wnętrze zostało zaprojektowane z myślą o kierowcy: opracowaliśmy kokpit będący skrzyżowaniem myśliwca z jednomiejscowym bolidem Formuły 1. MCXtrema to ewolucja MC20 bez homologacji drogowej – w przypadku supersportowego samochodu Trident par excellence pracowaliśmy już obsesyjnie nad jego prowadzeniem i ogólną architekturą, aby uzyskać tę ostateczną, ekstremalną i ekscytującą wersję. MCXtrema to ekscytujący samochód, niepodobny do żadnego innego.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Abarth ujawnił 3 wcześniej niepublikowane zdjęcia 600e Scorpionissima z okazji 75. urodzin marki
Next post
Podwójne zwycięstwo dla Huracana GT3 EVO2 w British GT na Oulton Park

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Maserati MCXtrema trafił na tor