fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Maserati świętuje 80. rocznicę zwycięstwa Tipo 6CM w Targa Florio

Maserati świętuje 80. rocznicę zwycięstwa Tipo 6CM w Targa Florio

Dokładnie 14. maja 1939 roku Luigi „Gigi” Villoresi, za kierownicą Maserati Tipo 6CM, zwyciężył w 1939 Targa Florio. Pokonał dystans 228 kilometrów w 1 godzinę i 40 minut. Jednocześnie uzyskał najszybszy czas okrążenia na torze Parco della Favorita w Palermo – 2:24.6 minuty – uzyskując średnią prędkość 141,908 km/h.

Mało tego! Pierwsze trzy miejsca zajęli kierowcy Maserati Tipo 6CM. Drugie przypadło Piero Taruffiemu, a trzecie – Guido Franco Barbieriemu. Włoska marka udowodniła swoją wartość i to nie po raz pierwszy. W poprzednich latach – 1937 i 1938 – Maserati także zdominowało wspomnianą serię zajmując trzy najwyższe lokaty. W 1940 Luigi Villoresi po raz kolejny ukończył rywalizację na pierwszym miejscu, tym razem za kierownicą Tipo 4CL.

Targa Florio to jeden z najstarszych i najbardziej znanych wyścigów samochodowych na świecie. Jego nazwa pochodzi od Vincenzo Florio, bogatego biznesmena z Palermo, dobrze znanego w świecie wyścigów. To właśnie on zapoczątkował tę serię inwestując w nią swoje fundusze. Pierwsza edycja miała miejsce w 1906 roku, a ostatnia (62.) – w 1977. Wyścigi były organizowane co roku w maju (z pominięciem kilku lat) na wąskich, sycylijskich drogach, przebiegających przez pasmo górskie Madonie, nieopodal Palermo. Jedynie w latach 1937-1940 wydarzenie organizowano na torze Parco della Favorita.

Maserati Tipo 6CM został zaprojektowany przez Ernesto Maseratiego. Pojazd zaczął nabierać kształtów w 1935 roku. Auto miało dość konwencjonalny wygląd, ale pod jego nadwoziem skrywała się bardzo zaawansowana technologia, przynajmniej jak na tamte czasy. Silnik, z dwoma zaworami na cylinder i wolumetrycznym kompresorem generował 175 KM. Pojazd oparto na ramie drabinowej. Jego masa wynosiła 650 kg, a prędkość maksymalna oscylowała wokół 230 km/h. Nadwozie wykonane było z aluminium.

Producent twierdzi, że największą przewagę nad angielską i francuską konkurencją dawały innowacyjne elementy przedniego zawieszenia, w tym specjalne sprężyny, które można było dostosowywać pod konkretny tor. Auto było nieustannie modernizowane, zwłaszcza pod kątem aerodynamiki. Wyjątkowo zaokrąglone kształty i mocniej pochylony przód odzwierciedlają efekty prac dokonanych na przestrzeni lat.

W latach 1936-1939 zbudowało 27 modeli Tipo 6CM, które wygrywały wyścigi w wiodących seriach na europejskich torach. Wyścigową supremację 6CM osiągnął w 1938 roku pokonując bardzo silną konkurencję z brytyjskim producentem samochodów wyścigowych ERA (English Racing Automobiles) na czele.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
23% wzrost sprzedaży Ferrari w pierwszym kwartale. To zasługa Portofino
Następny wpis
Polacy wygrali drugi wyścig na Silverstone w Super Trofeo Europe

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Maserati świętuje 80. rocznicę zwycięstwa Tipo 6CM w Targa Florio