fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Maserati wstrzymuje produkcję ze względu na niski popyt

Maserati wstrzymuje produkcję ze względu na niski popyt

Włoski producent podjął decyzję o wstrzymaniu produkcji w fabrykach Grugliasco i Mirafiori w okresie świątecznym, aż do połowy stycznia. Ma to na celu zmniejszenie zapasów pojazdów, o czym poinformowały związki zawodowe.

W tym pierwszym zakładzie produkcyjnym wytwarzane są sedany Ghibli i Quattroporte. Czterotygodniowa przerwa rozpoczęła się 15 grudnia i potrwa do 15 stycznia. Z kolei w Mirafiori, gdzie powstają SUV-y Levante, prace zostaną wstrzymane od 20 grudnia do 15 stycznia. Nie inaczej jest w przypadku fabryki Modena, odpowiedzialnej za wytwarzane GranTurismo i GranCabrio – produkcję wstrzymano 15 grudnia, a jej wznowienie zaplanowano na 8 stycznia.

Właściciel Maserati, Fiat Chrysler Automobiles, odmówił udzielenia komentarza w tej sprawie. Zdaniem ekspertów, powyższe decyzje podjęto ze względu na znaczny spadek sprzedaży na chińskim rynku.

Federico Bellono, szef związku zawodowego FIOM w Turynie, gdzie znajdują się obie fabryki Mirafiori i Grugliasco, nie jest pewien czy sytuacja jest tymczasowa:

Oczywistym jest, że produkcja spowalnia, przez co wstrzymywane są inwestycje w nowe modele.

 

Maserati wstrzymuje produkcję ze względu na niższy popyt

Jak wynika z szacunków FIOM, Maserati w 2017 roku wyprodukowało 43 000 samochodów. To nieznaczny wzrost względem 2016 roku. Przez pierwszych 9 miesięcy sprzedano 35 500 pojazdów, co jest zasługą wysokiego popytu na Levante. Jednakże w październiku i listopadzie odnotowano spore spadki – o 4% w krajach Unii Europejskiej i 15% w USA.

Prognozy firmy MC Automotive nie napawają optymizmem – produkcja w pierwszym kwartale 2018 roku ma spaść o 25% w porównaniu do analogicznego okresu 2017. Zapotrzebowanie na Levante ma być niższe aż o 44%.

W czwartym kwartale 2017 roku linia montażowa Levante została wstrzymana na 24 spośród wszystkich 61 dni roboczych. Właśnie wtedy włoska firma poinformowała związki o niższym popycie na rynku chińskim, co jest spowodowane przez nowo wprowadzone przepisy, które uderzyły w relacje między dealerami a producentami samochodów. Regulacje zakazują m.in. narzucania konieczności przyjęcia przez dealera określonej liczby pojazdów.

Autor: Mateusz Struk

Zdjęcia: Materiały prasowe

Ferrari zwiększy produkcję
Poprzedni wpis
Ferrari wprowadzi drugą zmianę, by sprostać rosnącemu popytowi
Lamborghini Diablo GTR
Następny wpis
Lamborghini Diablo GTR na sprzedaż. Kosztuje 645 000 dolarów

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Maserati wstrzymuje produkcję ze względu na niski popyt