fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

O 21:00 startuje 75-minutowy wyścig serii GT3 na Bathurst

O 21:00 startuje 75-minutowy wyścig serii GT3 na Bathurst

Czwarta runda sezonu GT3 organizowanego przez ACLeague będzie miała miejsce na australijskim torze Bathurst. Zespół ForzaItalia.pl eSports Team – zajmujący pierwsze miejsce w klasyfikacji – reprezentować będą: Abra, Luka i Lucjan Próchnica, startujący Ferrari 488 GT3.

HARMONOGRAM

Sesja treningowa: 19:30-20:40
Kwalifikacje: 20:40-21:00
Wyścig: 21:00-22:15 (75 minut)
Transmisję na żywo z komentarzem można oglądać na kanale YouTube:

PREKWALIFIKACJE

(Miejsce. Nick : Najlepszy czas / Średni czas z 5 okrążeń)
4. Luka / 2:04.462 / 2:04.520
11. Abra / 2:05.122 / 2:05.150
13. Lucjan / 2:05.147 / 2:05.263

Tor: Mount Panorama Circuit (Bathurst)
Temperatura powietrza: 30°C
Temperatura toru: 35°C
Przyczepność: 99%

OPIS TORU I ONBOARD

Australijski tor ma długość 6,213 kilometrów. Został otwarty w 1938 roku. Po krótkiej prostej start-meta na kierowców czeka lewy zakręt 90 stopni, wychodzący na drugą w kolejności najdłuższą prostą. Drugi zakręt jest dłuższy i słabo widoczny – należy uważać, by zbyt mocno nie najechać na tarkę, w innym razie możemy się od niej „odbić” i przytulić bandę po zewnętrznej i to przy sporej prędkości, oscylującej wokół 200 km/h. Po krótkiej prostej następuje lewy szybki zakręt, przechodzący od razu w nieco wolniejszy, ponownie lewy łuk, na wyjściu z którego możemy nieco stracić przy mocniej ingerującej kontroli trakcji. Prawy zakręt numer 5 przejeżdżamy z gazem w podłodze, zaś przed prawą szóstką musimy na chwilę lekko odpuścić pedał gazu. Siódmy łuk występuje wyłącznie na mapie i wypada on mniej więcej w punkcie granicznym między pierwszym a drugim sektorem. 

Ósmy lewy przejeżdżamy z gazem w podłodze, za to dziewiąty i dziesiąty, także lewe łuki, to wymagające i zdradliwe zakręty – należy uważać, by zbyt mocno nie zaatakować tarki, przynajmniej w Ferrari. Przed nami czeka sekcja „zjazdowa”. Jedenasty prawy zakręt jest niewidoczny i wyróżnia się bardzo dużym nachyleniem, a po nim następuje seria tzw. esek – od dwunastego, po zakręt nr 17. Tuż za tym ostatnim kryje się niewidoczny lewy zakręt numer 18, wychodzący na najdłuższą prostą. Po pokonaniu parunastu metrów mamy punkt pomiarowy między sektorami.

Łuki nr 19 i 20 przejeżdżamy z gazem w podłodze i na dohamowaniu do zakrętu nr 21 mamy na liczniku blisko 285 km/h. Na wierzchołku tego ostatniego, przy niewłaściwym torze jazdy, potrafi podbić auto na nierówności. Zakręt numer 22 przejeżdżamy na pełnym gazie, by wkrótce dohamować się do ostatniego lewego zakrętu nr 23 – to typowy łuk 90 stopni, niemal identyczny do T1. Tor Bathurst wyjątkowo nie wybacza błędów, a jego bandy wręcz przyciągają.

https://youtu.be/wAiLyE8IXSs

WYPOWIEDZI

Luka:

Tor Mount Panorama jest dość specyficzny. Od kręcenia jak najszybszych okrążeń, ważniejsze jest unikanie kontaktów z bandami. Zły dotyk boli cały wyścig. Nieduże uszkodzenia aero to do dwóch sekund straty na okrążeniu. Samochód na średnim ogumieniu spisuje się bardzo dobrze i nasze tempo wyścigowe powinno być konkurencyjne. Kwalifikacje będą jednak loterią. Temperatury toru są wysokie, a nasze auto przy takich warunkach mocno przegrzewa najmiększą mieszankę. Przy jeździe na limicie, drugi sektor to jazda na zasadzie „tym razem może się uda”. Czas uzyskany w kwalifikacjach może być jednak decydujący. Pomimo przewagi w drugim sektorze, na prostych odstajemy prędkością maksymalną od konkurencji.

Abra:

Tym razem poświęciłem trochę mniej czasu na przygotowania. Niestety nigdy nie jeździłem na torze Bathurst, więc od początku wiedziałem, że będę miał utrudnione zadanie. Chociaż to zawsze dobre doświadczenie, gdy poznaje się nowy tor – uczysz się czegoś nowego i stajesz się lepszym kierowcą. Dodatkowo dzień przed wyścigiem zmieniłem gogle VR. Miałem mało czasu, żeby wszystko dobrze ustawić i przetestować, a zmiana sprzętu mocno zmienia odczucia w czasie jazdy. Jest wiele nowych rzeczy do zaadaptowania. To będzie dla mnie najtrudniejszy wyścig w tym sezonie. Wyzwaniem będzie już samo dowiezienie auta w całości do mety. To jest mój główny cel na ten wyścig. Wierzę, że jeśli uda się go osiągnąć, to i wynik nie powinien być taki zły. Liczę też na dobry występ kolegów z zespołu.

Lucjan:

Po raz kolejny podchodzę do wyścigu nie będąc dostatecznie dobrze przygotowany. Przez problemy techniczne wpierw nie mogłem w ogóle jeździć, a później doszedł szalejący potencjometr w pedale hamulca. Ciężko się jeździ, kiedy dohamowywanie dokładnie w tym samym miejscu raz jest dostateczne, innym razem powoduje przestrzelenie zakrętu, a raczej przygodę z bandą. Nie mam specjalnych oczekiwań względem wyścigu – sięgam raczej niżej, niż wyżej. Mogę tylko liczyć na tak nagłe przełamanie swoich ograniczeń, jak to miało miejsce na Silverstone i COTA. 

KLASYFIKACJA GENERALNA

Indywidualna
2. Abra – 401 pkt
6. Lucjan – 363 pkt
7. Luka – 349 pkt

Drużynowa
1. ForzaItalia.pl eSports Team – 1132 pkt
2. Together Esports Racing (Aston Martin) – 1053 pkt
3. Actina Pact Black (Lamborghini) – 917 pkt

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Zrzut ekranu z Assetto Corsy

Poprzedni wpis
W pełni elektryczna Puritalia Berlinetta zostanie zaprezentowana w Genewie
Następny wpis
Alfa Romeo TZ3 Stradale Zagato trafi na aukcję RM Sotheby's

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

O 21:00 startuje 75-minutowy wyścig serii GT3 na Bathurst