fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Oryginalny Fiat 500 zaprezentowany na wystawie „The Value of Good Design” w NY

Oryginalny Fiat 500 zaprezentowany na wystawie „The Value of Good Design” w NY

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku zaprezentuje publicznie Fiata 500 serii F, począwszy od 10 lutego 2019 roku, składając hołd jednemu z najbardziej kultowych projektów na świecie.

Ukochany klasyk będzie prezentowany jako punkt kulminacyjny wystawy The Value of Good Design, na którą składa się szeroka kolekcja wzornictwa przemysłowego MoMA. W zeszłym roku muzeum kupiło własną pięćsetkę, o czym wspomniał Luca Napolitano, dyrektor marek Fiat i Abarth w regionie EMEA:

500 jest jedyną ikoną włoskiego stylu, która nigdy nie wyszła z mody dzięki swoim niepowtarzalnym cechom oraz wyrazistemu charakterowi co sprawiło, że  zyskała na przestrzeni dziesiątek lat niezliczoną rzeszę miłośników na całym świecie. Od 1957 roku, Fiat 500 wnosił odrobinę kolorytu oraz uśmiechu do szarej rzeczywistości swoich klientów w każdym zakątku globu, stając się ambasadorem Włoch i znaną ikoną wzornictwa i stylu „Made in Italy”.

MoMA wybrała serię F jako swój samochód ekspozycyjny, ponieważ jest to najbardziej popularna wersja kultowego klasycznego pojazdu miejskiego, produkowanego w latach 1965-1972. Oryginalne Cinquecento ucieleśnia wiele wartości modernistycznego projektu z połowy stulecia. Połączenie funkcjonalnej formy z wysokiej jakości designem dostępnym dla wszystkich, nadało maleńkiemu Fiatowi status ikony.

Wraz z innymi wersjami pierwszej generacji 500 (Sport, D, L i R), Fiat w latach 1957-1975 sprzedał ponad cztery miliony egzemplarzy. Klasyczna 500 jest dziełem projektanta i inżyniera Dantego Giacosy, który jest również odpowiedzialny za modele takie, jak oryginalne 500 Topolino i 500 Nuova.

Pięćsetka w założeniu powstała jako projekt niedrogiego samochodu dla mas, z silnikiem umieszczonym z tyłu oraz przestronnym wnętrzem mogącym pomieścić czterech pasażerów. W standardowym wyposażeniu samochodu znalazł się składany płócienny dach, co dodawało miejskiemu pojazdowi krzty luksusu. W dodatku zredukowano użycie stali potrzebnej do jego produkcji, co było istotne zważywszy na fakt, że wspomniany materiał był w tamtym czasie drogi.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Następca Aventadora ma zadebiutować do 2020 roku
Następny wpis
488 Pista nominowana przez magazyn Motorsport

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Oryginalny Fiat 500 zaprezentowany na wystawie „The Value of Good Design” w NY