fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Oto Ferrari 812 Competizione w pełnej krasie

Oto Ferrari 812 Competizione w pełnej krasie

Ferrari zaprezentowało specjalną edycję 812 nazwaną Competizione w przypadku odmiany coupe i Competizione A w przypadku odmiany z otwartym dachem.

Najnowsze wydanie 812 wyróżnia się mocniejszą jednostką napędową, rozwijającą 830 KM z 6,5-litrowego silnika V12. To o 30 KM więcej w stosunku do zwykłego 812. Co ciekawe, moment obrotowy jest nieznacznie niższy i wynosi 695 zamiast 717 Nm. Za żonglowanie biegami odpowiada 7-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa uzbrojona w nowe oprogramowanie, dzięki któremu wywiązuje się ze swoich poleceń o 5% szybciej. Według danych technicznych pojazd jest w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 2,85 sekundy i pomknąć z prędkością maksymalną 340 km/h.

Zmiany w jednostce są całkiem spore. Przeprojektowanych zostało wiele elementów – zastosowano m.in. tytanowe korbowody, lżejsze o 40%, a także diamentopodobną powłokę węglową na wałkach rozrządu i sworzniach. Ten ostatni zabieg ma na celu zmniejszenie tarcia i jednoczesne zwiększenie wytrzymałości elementów. Całość dopełnia nowy układ wydechowy, wyposażony w filtr cząsteczek stałych, przy czym producent obiecuje, że auto wciąż brzmi złowieszczo. 

Końcówki układu wydechowego są prostokątne i znajdują się po obu stronach zderzaka, przy czym zabieg nie był podyktowany względami czysto stylistycznymi. Taka zmiana pozwoliła na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni dla tylnego dyfuzora, który odpowiada za 25% całkowitego wzrostu siły docisku, razem m.in. z nowym tylnym spojlerem. Z przodu zastosowano pasywny, ruchomy system aerodynamiczny, otwierający się przy prędkościach powyżej 250 km/h, pomagający osiągnąć wyższą prędkość maksymalną. Dopracowano także przepływ powietrza celem zwiększenia efektywności chłodzenia, co pozwoliło na uniknięcie innych zmian w systemie chłodzenia. 

Zastosowanie nowych materiałów i komponentów pozwoliło na redukcję masy o 38 kilogramów w stosunku do zwykłego Superfast co oznacza, że auto na sucho waży 1487 kilogramów. Pojazd wyposażono w nowszy system Side Slip Control 7.0 z tylną osią skrętną oraz opony Michelin Cup 2 R i felgi z włókna węglowego.

Producent nie zdradził, ile powstanie egzemplarzy 812 Competizione i 812 Competizione A. Wiadomo jedynie, że samochody są przeznaczone dla ekskluzywnej grupy kolekcjonerów i entuzjastów oddanych marce Ferrari

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Alfa Romeo jest partnerem 39. edycji historycznego wyścigu Mille Miglia
Next post
W sobotę równolegle startujemy w wyścigach 24H i 6H

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Oto Ferrari 812 Competizione w pełnej krasie