fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Oto unikatowa Alfa Romeo 4C Pogea Racing Nemesis001

Oto unikatowa Alfa Romeo 4C Pogea Racing Nemesis001

Firma Pogea Racing zaprezentowała swoje najnowsze dzieło, czyli Alfę Romeo 4C w odmianie nazwanej Nemesis001To najmocniejszy wariant drogowy, przygotowany dla klienta z Australii.

Szczegółowe informacje dotyczące tego pojazdu, jak i okoliczności, w jakich narodził się ten projekt, udzielił Eduard Pogea:

Zawsze fajnie jest zobaczyć, jak wiele aspektów i wariantów jest możliwych dla jednego modelu lub specjalnej serii. Zasadniczo można tu produkować nieskończoną liczbę edycji, zawsze z naciskiem na pojedynczy egzemplarz, wykonany dla klienta – po prostu niepowtarzalny. Tak jest i w tym wypadku. Zadanie polegało na zbudowaniu ulicznej wersji wyścigowego Nemesisa. Pierwowzór udało nam się dostroić do 500 KM. Do jakiego stopnia miało to sens, czy nie, czy było głupim pomysłem, to kwestia otwarta. W każdym razie Pogea Racing NEMESIS000 złamał limit 500 KM w zeszłym roku i prowadził się brutalnie. Jeśli jednak wszystko ma być jeszcze ciche, czyste i przyjazne dla środowiska, to trzeba sięgnąć głębiej do worka z asami.

We współpracy z renomowanym laboratorium specjalizującym się w gazach spalinowych udało nam się uzyskać takie wartości, aby australijski klient nie miał żadnych problemów z homologacją. Gotowy pojazd jedzie do Sydney w Australii. Dzięki specjalnemu katalizatorowi i amortyzatorom z serii MONSTERexhaust byliśmy w stanie spełnić wszystkie istotne wymagania nie powodując przy tym utraty mocy. Także kolektor dolotowy wyprodukowany w Niemczech przez naszego partnera Heiko Domnick – HDT, przyczynia się w znacznym stopniu do wytworzenia ogromnego momentu obrotowego 550 Nm i jednocześnie elektronicznego ograniczenia mocy przy 410 KM. Bez katalizatora i bez tłumika mielibyśmy 481 KM, ale przy aż 124 dB.

Blok został wybudowany po raz pierwszy we Włoszech. Ponieważ jednak efekty pracy były katastrofalne, przebudowaliśmy silnik tutaj, w Szwabii. Turbo 2.0L ma teraz nowe tuleje, chłodzenie głowicy cylindra i korbowody zostały zmienione, a tłoki zaprojektowane i wyprodukowane dla nas przez Pistal we Włoszech. Poza całą zabawą jest też specjalnie zaprojektowany intercooler, który wykonano z siatki z Porsche 997 Turbo, nowe prowadnice dla całego chłodzenia, a na koniec – nie można zapomnieć o masywnej, wzmocnionej skrzyni biegów. 

Trzeci i czwarty bieg wzmocniono. Specjalna firma zajmująca się hartowaniem surowców, z której usług ZF we Friedrichshafen również korzystał, dodatkowo hartował całą splotkę. Obecnie TCT pracuje ze spiekanym sprzęgłem. Ze względu na fakt, że dokumentacja fabryczna skrzyni biegów jest niepoprawna, wymagane było ogromne zrozumienie techniczne i cierpliwość, aby następnie nauczyć się dostrajać całość tak, by potem wszystkie biegi działały płynnie. Oprogramowanie zostało wykonane we współpracy z naszym przyjacielem Stefanem Siemoneitem na oryginalnym ECU przez symulację – bo możemy! 

Kompletny zestaw nadwozia, składający się z przedniego zderzaka, tylnego zderzaka, bocznych nakładek, regulowanego tylnego spojlera, systemu do dodatkowego chłodzenia i niezliczonej liczby innych elementów z włókna węglowego, został pomalowany specjalnym grubym metalicznym srebrnym lakierem, które Alfa Romeo pokazała na prototypie na salonie samochodowym w Genewie. 

Do tego dochodzi jeszcze zawieszenie ustawione przez naszego profesjonalistę, Patricka Ziernhelda, który cieszy się tutaj gigantyczną renomą, ponieważ potrafił regulować zawieszenie jak nikt inny i już przyciągnął klientów z okolicznych krajów. Całość nie byłaby możliwa bez partnerstwa technologicznego Michelin. Dzieła dopełniają 18/19-calowe felgi okalane przez Pilot Sport 4S. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
W 2019 Fiat sprzedał w Polsce blisko 15 000 aut
Następny wpis
Alfa Romeo ma pokazać nowy model 24 czerwca

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Oto unikatowa Alfa Romeo 4C Pogea Racing Nemesis001