fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Pierwsza dziewczyna dołącza do Ferrari Driver Academy

Pierwsza dziewczyna dołącza do Ferrari Driver Academy

16-letnia Maya Weug wkrótce przejdzie do historii Ferrari. Holenderka, urodzona w Hiszpanii, została pierwszą kobietą-kierowcą, która dołączyła do Ferrari Driver Academy. Maya wyprzedziła inne dziewczyny na obozie ewaluacyjnym, który odbył się w zeszłym tygodniu w siedzibie Scuderia w Maranello, jako ostatni etap programu FIA Girls on Track – Rising Stars

Inicjatywa ta powstałą dzięki Komisji FIA ds. Kobiet w Sportach Motorowych, we współpracy z FDA. Ma ona na celu promowanie kobiet w sporcie motorowym i wspieranie najbardziej utalentowanych młodych dziewcząt w wieku od 12 do 16 lat na drodze do kariery zawodowego kierowcy.

Cztery dziewczyny – Weug wraz z Francuzką Doriane Pin, która właśnie skończyła 17 lat oraz Brazylijkami Antonellą Bassani, lat 14 i Julią Ayoub, lat 15 – zostały poddane serii testów przez FDA. Oceniono nie tylko ich szybkość, ale także ich potencjał, co jest kluczowym czynnikiem dla ekspertów z Ferrari, biorąc pod uwagę jak młode są kandydatki. 

Maya „odziedziczyła” pasję do sportów motorowych po swoim ojcu. Po raz pierwszy jechała gokartem w wieku siedmiu lat i to była miłość od pierwszych pokonanych metrów. Na Boże Narodzenie w 2011 roku dostała własnego gokarta i od tej pory nic nie mogło jej oderwać od wyścigów. Uważa, że jest bardzo zdeterminowana i uwielbia przypływ adrenaliny. Mówi również, że wkłada serce we wszystko co robi, starając się uczyć i doskonalić przez cały czas. Jej ulubionym kierowcą jest Charles Leclerc. 

Weug została poinformowana o wygraniu konkursu FIA Girls on Track – Rising Stars podczas połączenia zdalnego ze wszystkimi czterema uczestniczkami oraz dyrektorem sportowym Scuderia Ferrari Laurentem Mekiesem, przewodniczącą komisji Michele Mounton, menedżerem FIA Barbarą Silvą i szefem FDA – Marco Matassem. Ogłoszenie było transmitowane on-line na kanałach mediów społecznościowych FIA Women in Motorsport Commission i Ferrari Driver Academy. Maya wróci do Maranello już za kilka dni na rozpoczęcie tzw. „roku akademickiego” 2021. Czeka ją pracowity program treningowy, który obejmuje udział w jednym z Mistrzostw F4 certyfikowanych przez FIA. 

Wybór zwyciężczyni nie był łatwy, ponieważ wszystkie kandydatki wypadły wyjątkowo dobrze. W związku z tym Ferrari postanowiło zaoferować im wszystkim jazdy testowe w 488 Challenge EVO, samochodzie o mocy ponad 700 koni mechanicznych, używanym w słynnym Ferrari Challenge. Seria wyścigów odbywa się na całym świecie, a mistrzostwa organizowane są na trzech kontynentach: w Europie, Ameryce Północnej oraz w regionie Azji i Pacyfiku, a także w Wielkiej Brytanii. 

Pierwsza edycja konkursu FIA Girls on Track – Rising Stars dopiero co dobiegła końca, ale już wkrótce na portalu Komisji FIA ds. Kobiet w Motorsporcie zostaną ponownie otwarte zgłoszenia do drugiej edycji. W ten sposób procedura zaczyna się od nowa, a cztery nowe kandydatki ostatecznie przybędą do Maranello, aby walczyć o miejsce drugiej dziewczyny w składzie Ferrari Driver Academy.

Jean Todt, prezydent FIA, podsumował zwycięstwo Mayi:

To ważny moment w karierze Mayi Weug i składam najserdeczniejsze gratulacje wszystkim czterem dziewczynom, które dotarły do tej ostatecznej selekcji. Program FIA Girls on Track – Rising Stars jest kluczem do naszego zaangażowania we wspieranie różnorodności płci w naszym sporcie. Chciałbym podziękować Ferrari Driver Academy, wszystkim naszym partnerom, którzy przyłączyli się do nas w tak innowacyjnej i pozytywnej inicjatywie.

Mattia Binotto, Scuderia Ferrari Team Principal & Managing Director:

To kluczowy moment w historii Scuderia Ferrari i jej Akademii, FDA, utworzonej w 2019 roku, aby kształtować kierowców przyszłości dla naszego zespołu Formuły 1. Teraz, dzięki partnerstwu z FIA w programie Girls on Track Rising Stars, po raz pierwszy kobieta-kierowca dołączy do Ferrari Driver Academy. Maya Weug w tym roku będzie rozwijać się wraz z nami, a także brać udział w jednym z Mistrzostw F4 certyfikowanych przez FIA, kategorii postrzeganej jako pierwszy krok na drodze do Formuły 1. Pojawienie się Mayi jest wyraźnym znakiem zaangażowania Scuderii w uczynienie sportu motorowego coraz bardziej integracyjnym, zgodnie z hashtagiem wspieranym przez całą społeczność Formuły 1, #weraceasone. Projekt ten dla FDA okazał się wielkim sukcesem: pięć z jego 19 studentów trafiło do Formuły 1, a czterech z nich, będzie ścigać się w nadchodzącym sezonie na najwyższym poziomie sportów motorowych.

Marco Matassa, szef Ferrari Driver Academy:

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy powitać Mayę w Ferrari Driver Academy. Byliśmy pod wrażeniem jej poświęcenia i przygotowania, z perspektywy fizycznej, a także z jej podejścia do rywalizacji. Pomimo bardzo ograniczonego doświadczenia w bolidach jednomiejscowych, miała dobrą prędkość i wykazała się opanowaniem pojazdu, co oznacza, że potrafiła natychmiast wdrożyć instrukcje, jakie otrzymywała. Taka postawa, wraz z wynikami, jakie osiągała zarówno na torze, jak i poza nim, a także jej otwarta i zdeterminowana osobowość doprowadziły nas do wniosku, że Maya jest gotowa, aby rozpocząć swoją przygodę z nami w FDA.

Maya Weug:

Nigdy nie zapomnę tego dnia! Jestem tak szczęśliwa, że zostałam pierwszą kobietą-kierowcą, która dołączyła do Ferrari Driver Academy. Zwycięstwo w ostatnim etapie programu FIA Girls on Track – Rising Stars uświadamia mi, że miałam rację realizując swoje marzenie o zostaniu kierowcą wyścigowym. Dam z siebie wszystko, aby pokazać ludziom, którzy we mnie wierzyli, że zasługuję na noszenie oznaczeń Ferrari Driver Academy i nie mogę się doczekać przyjazdu do Maranello, aby rozpocząć przygotowania do mojego pierwszego sezonu w wyścigach jednomiejscowych.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
5 spośród 10 najdroższych aut sprzedanych w 2020 roku było włoskich
Next post
Tak wygląda 488 Pista inspirowana wyścigami, stworzona w programie Tailor Made

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Pierwsza dziewczyna dołącza do Ferrari Driver Academy