fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Rozpoczyna się nowy rok akademicki w Ferrari Driver Academy

Rozpoczyna się nowy rok akademicki w Ferrari Driver Academy

Dwie nowe twarze i sześć zeszłorocznych: studenci Ferrari Driver Academy zebrali się rankiem 17 stycznia 2023 roku w siedzibie w Maranello, aby rozpocząć to, co zapowiada się na szczególnie pracowity rok, ponieważ siedmiu z ośmiu kierowców debiutuje w nowych dla siebie kategoriach.

Na miejscu zabrakło jedynie Mayi Weug, biorącej udział w The Female Quotient’s Equality Lounge, omawiając temat Driving Equality Forward with the Women Leading in Motorsport, który dotyczy tego, jak kobiety realizują koncepcję równości w sporcie motorowym. Za to obecni byli szef FDA Marco Matassa oraz szef zespołu Scuderii – Frederic Vasseur wraz z dyrektorem wyścigowym Laurentem Mekiesem.

Dwie świeże osoby to Fin Tuukka Taponen, który wygrał FDA Scouting World Finals i właśnie wrócił ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie zajął dwa miejsca na podium z trzech tamtejszych wyścigów Formuły 4, oraz Brazylijka Aurelia Nobels, która wygrała program 2022 FIA Girls on Track Rising Stars.

Podczas tego pierwszego tygodnia studenci będą zaangażowani w tzw. obóz przez pierwsze cztery dni. Czekają ich zajęcia, testy psychologiczne i fizyczne, zajęcia sportowe i dzień jazdy gokartami, prowadzone przez wieloletniego partnera programu młodych kierowców Maranello – Tony Kart – na torze Franciacorta. W ciągu roku każdy uczestnik FDA otrzyma spersonalizowane wsparcie od FDA zarówno na torze, jak i poza nim. Działania są ustalane w zależności od ich konkretnego poziomu doświadczenia i kategorii, w której będą się ścigać. 

Studenci Ferrari Driver Academy będą brać udział w czterech kategoriach. Oliver Bearman i Arthur Leclerc idą o krok naprzód, przesiadając się z Formuły 3 do Formuły 2. W 2022 roku podążyli podobnymi ścieżkami odnosząc po jednym zwycięstwie i pozostając w walce o tytuł aż do ostatniej części sezonu. 17-letni Anglik zajął trzecie miejsce i pozostaje w tym roku w zespole Prema, natomiast 22-letni Monakijczyk będzie reprezentować DAMS.

W zeszłym roku Dino Beganovic był dominującą siłą w Formule Regionalnej, więc naturalnym było dla niego przejście do Formuły 3. Szwed, który w ten czwartek skończył 19 lat, wygrał w zeszłym roku cztery wyścigi. Zostaje w zespole Premy i zamierza walczyć o tytuł od samego początku.

Europejskie mistrzostwa Formuły Regionalnej były udanym obszarem polowań dla Akademii i w 2023 roku markę z Maranello również będzie reprezentować dwóch bardzo szybkich kierowców. 17-letni Brazylijczyk Rafael Camara zadebiutował w zeszłym roku w wyścigu bolidów jednomiejscowych – zaimponował odnosząc sześć zwycięstw w mistrzostwach Włoch, Niemiec i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Formule 4 wyraźnie pokazując, że jest gotowy do przejścia do wyższej kategorii ścigając się z zespołem Prema. Obok niego znajdziemy 18-letnią Mayę Weug – pierwszą kobietę-kierowcę, która dołączyła do Akademii. Bardzo dobrze spisała się w mistrzostwach Włoch w 2022 roku, a teraz jest gotowa zmierzyć się z Formułą Regionalną w zespole Kic Motorsport.

Wreszcie dochodzimy do nowych zawodników – Jamesa Whartona oraz wspomnianych wcześniej Aurelii i Tuukki. Wszyscy trzej będą się ścigać w Formule 4, a Wharton i Taponen byli już w tym sezonie na torze biorąc udział w rundzie otwierającej serię Formuły 4 w ZEA, gdzie obaj stanęli na podium. 

Wypowiedzi udzielił Marco Matassa, szef Akademii Kierowców Ferrari:

Początek nowego roku akademickiego to zawsze bardzo szczególny moment. Dobrze jest spotkać się ponownie z naszymi dotychczasowymi studentami, a jeszcze bardziej wyjątkowe jest otwarcie drzwi dla nowych osób. To będzie szczególnie wymagający sezon, ponieważ siedmiu z ośmiu z nich będzie debiutantami w swojej kategorii, więc czeka ich jeszcze trudniejsze wyzwanie.

W 2022 roku znów zdobywaliśmy tytuły i ze swojej strony jesteśmy gotowi dać z siebie wszystko, inwestując jeszcze więcej w zaplecze i personel, który oddamy do dyspozycji naszej młodzieży, aby pomóc i wspierać ją w osiąganiu wyników, do których wiemy, że są zdolni.

Szczególne powitanie kierujemy do naszych nowych zawodników, Aurelii Nobels i Tuukki Taponena, ostatnich absolwentów naszego programu skautingu. Aurelia dołącza do FDA z programu prowadzonego przez nas z FIA, który już okazał się sukcesem z Mayą Weug, podczas gdy Tuukka był najwybitniejszym z młodych ludzi, którzy przybyli do Maranello na trzecią edycję Światowych Finałów Skautingu FDA, gdzie wszyscy biorący udział byli na bardzo wysokim poziomie. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie pracy z nimi i innymi uczniami, mając nadzieję na udany wspólny rok.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Alfa Romeo zapowiedziała cykl 12. spotkań historycznych w muzeum w Arese
Next post
Alfa Romeo SZ weźmie udział w aukcji RM Sotheby’s

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Rozpoczyna się nowy rok akademicki w Ferrari Driver Academy