fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Rez Motorsport na 24h Classic

Kolejny start REZ Motorsport za nami. Rafał Płatek w Alfie GTV 2000 wziął udział w imprezie 24h Classic. Impreza towarzyszy 24h Nurburgring.

W wyścigu wzięło udział 181 samochodów w klasach do roku 71 oraz youngtimer. Duża część uczestników to zawodowi kierowcy startujący również w 24Nurburgring jak np. Klaus Ludwig – Porsche 935, Claudia Hurtgen – Porsche 914-6, Per Eklund – Saab 900 Turbo, Uwe Nittel – Opel Manta 400. Na linii startu stanęło 50 Porsche, 28 BMW, 22 Alfa Romeo.

W barwach REZ Motorsport wystartował tylko Rafał Płatek w Alfie GTV 2000. Na treningu auto spisywało się bezbłędnie. Zespół przejechał ponad 400km bez najmniejszych problemów. Dzięki temu udało się zyskać 20 sekund w stosunku do najlepszych czasów z 2008 roku. “Po kwalifikacjach wszystko szło jak najlepiej, choć mieliśmy – jak wszyscy – problemy z doborem opon. Pomimo mokrego toru i opadów, opony deszczowe nie spisywały się najlepiej – powodowały podsterowność auta na północnej pętli, natomiast semi slicki miejscami kompletnie traciły przyczepność” – relacjonuje Rafał Płatek – “Po ostatnich kwalifikacjach porannych we mgle i deszczu ze względu na jeden z czołowych czasów miałem wizytę komisarzy z ADAC,  w celu kontroli mojego samochodu. Okazało się, że wizyta miała miejsce ze względu na protest jednego z konkurentów.”

Protest nie przyniósł oczekiwanych przez konkurencję efektów i można było przygotować się do startu.
Wyścig rozpoczął się przy dobrej pogodzie. W czasie wyścigu wszystko szło bardzo dobrze, na 2 i 3 okrążeniu odpadło ze względu na problemy techniczne dwóch konkurentów w Alfach GTAm..
Na 6 pętli, a więc na ok 180km Alfa Rafała zassała do kolektora ssącego części z uszkodzonego samochodu jednego z zawodników . Uszkodzeniu uległ kanał ssący 3 cylindra powodując przedostanie oleju do cylindra i tym samym koniec jazdy.
Wyścig wygrał Daniel Schrey jadący Porsche 911 3.0 RS, a klasę 2000 załoga Hurtgen/Lapawa w Porsche 914/6.
Pozostaje duży niedosyt. Zespół czeka dużo pracy, aby auto było gotowe na kolejną imprezę w ostatni weekend maja w Spa.

Drugi kierowca zespołu – Marek Biłyk – wygrał klasę 1600 na imprezie Classicauto na lotnisku w Ułężu, jadąc Alfa Romeo Giulia 1300. Marek zajął jednocześnie II miejsce w Grupie II pokonując wiele znacznie mocniejszych aut.

Tekst: Jakub Strzemżalski
Zdjęcia: REZ-Motorsport, Stefan Eckhardt