fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Rocznica Malucha

Rocznica Malucha

6 czerwca 1973 roku, równo 44 lata temu, polski świat motoryzacji przeszedł dużą zmianę. Tego własnie dnia z taśm produkcyjnych zakładu w Bielsku-Białej zjechał pierwszy Fiat 126p.

Historii tego samochodu nikomu przedstawiać nie trzeba. Popularny Maluszek stał się ulubieńcem Polaków, którzy cierpliwie czekali w kolejce na swój wymarzony egzemplarz. Samochód w późniejszym etapie produkowany był również w zakładzie Fiata w Tychach. Łącznie powstało ponad 4,7 mln egzemplarzy. Produkcję Fiata 126p zakończono w 2000 roku po 27 latach. To naprawdę wielki wyczyn. Ostatnia wersja produkcyjna została nazwana Happy End. Nazwa ta wygrała konkurs czytelników jednej z polskich gazet. Samochód z tej edycji został wyprodukowany w ilości 1000 sztuk, z czego 500 było czerwonych, a 500 żółtych. Ostatni żółty egzemplarz trafił do muzeum Fiata w Turynie.

Fiat 126p występował w różnych konfiguracjach. Część z nich była niszowa czy nawet tylko prototypowa. Wśród nich wymienić należy Fiata 126p Bis, Fiata 126p Bosmal czy Fiata 126p kombi.

Obecnie Maluch to najprostszy sposób na posiadanie pierwszego klasyka. Samochodów w Polsce ubywa, a zadbane wersje z początkowych lat produkcji osiągają zawrotne kwoty na różnego rodzaju aukcjach. Można rzec, że Fiat 126p przeżywa właśnie drugą młodość. Liczba jego entuzjastów i pasjonatów rośnie z roku na rok.  Doszło nawet do tego, że użytkownicy i pasjonaci kaszlaków spotykają się co roku na zlotach. Ostatnim takim wydarzeniem był V Obornicki Zlot Fiata 126p, który odbył się w ostatni weekend maja br. w miejscowości Oborniki w Wielkopolsce.

Tekst: Paweł Oblizajek

Zdjęcia: Fiat Press

Poprzedni wpis
Tipo winduje Fiata w rankingach sprzedaży
Następny wpis
Ducati Tour 2017 – Jelenia Góra

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Rocznica Malucha