fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Stellantis Heritage certyfikował Lancię Deltę Miki Biasiona

Stellantis Heritage certyfikował Lancię Deltę Miki Biasiona

W Stellantis Heritage Hub Luca Napolitano – dyrektor generalny marki Lancia i Roberto Giolito – szef Stellantis Heritage, wręczyli certyfikat autentyczności samochodowi, który zapisał się w historii światowych rajdów: Lancia Delta 4WD z 1986 roku, należąca do Massimo „Miki” Biasiona, jednego z najbardziej utytułowanych kierowców rajdowych w historii.

Delta w swoich różnych ewolucjach zdominowała świat sportów motorowych między końcem lat 80. a początkiem lat 90., zdobywając 6 światowych tytułów konstruktorów, 4 tytuły kierowców i ponad 40 indywidualnych zwycięstw, stając się najbardziej utytułowanym samochodem rajdowym wszechczasów. Również dzięki Delcie, Lancia stała się marką z największą liczbą zwycięstw rajdowych wszechczasów, z 15. Rajdowymi Mistrzostwami Świata, trzema Mistrzostwami Świata Konstruktorów, jednym 1000 Miglia, dwoma Targa Florio i jedną Carrera Panamericana.

Miki Biasion to wybitna postać w historii sportów motorowych Lancii, dzięki dwóm kolejnym zwycięstwom w Mistrzostwach Świata w 1988 i 1989 roku na pokładzie Delty zespołu Martini Racing.

Uzyskany certyfikat potwierdza autentyczność samochodu i jest wynikiem dogłębnego badania techniczno-historycznego przeprowadzonego przez producenta, obejmującego ścisłą współpracę między technikami Dziedzictwa i Marki w celu określenia tożsamości pojazdu. Właściciele aut, które pomyślnie przeszły badanie, otrzymują szczegółową dokumentację, w tym Certyfikat Autentyczności, tabliczkę certyfikacyjną Lancia Classiche oraz zestaw z książką zawierającą historię samochodu, kryteria kontrolne i zdjęcia ocenianych komponentów.

Lancia Delta jest jednym z najbardziej kultowych pojazdów w historii marki, również z punktu widzenia designu, z podstawowymi elementami, które weszły do zbiorowej wyobraźni i ukierunkowały projektowanie przyszłych samochodów. 

W ramach dziesięcioletniego planu strategicznego Lancia planuje wprowadzić trzy nowe modele – jeden co dwa lata – począwszy od Ypsilona w 2024 roku. Od 2026 r. Lancia będzie wprowadzać wyłącznie modele w 100% elektryczne, a od 2028 r., wraz z pojawieniem się Delty będzie sprzedawać wyłącznie samochody bezemisyjne. Plan strategiczny będzie zwracał dużą uwagę na zrównoważony rozwój, o czym świadczy wykorzystanie innowacyjnych materiałów: 50% powierzchni, które są dotykane, będzie przyjaznych dla środowiska.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Wyścig otwarcia z przygodami. P27 w GT3 i P18 w GT4
Next post
Pierwszy odcinek dokumentu „Lancia. La storia di una rinascita” już online

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Stellantis Heritage certyfikował Lancię Deltę Miki Biasiona