fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Trzy koncepcyjne modele Alfy Romeo z lat 50. na sprzedaż

Trzy koncepcyjne modele Alfy Romeo z lat 50. na sprzedaż

Dzisiaj, 28 października 2020 roku, na aukcji Contemporary Art Evening, organizowanej przez RM Sotheby’s, zostaną sprzedane trzy koncepcyjne modele. Wszystkie pochodzą z serii B.A.T. (Berlina Aerodinamica Tecnica) i zadebiutowały podczas targów motoryzacyjnych w Turynie w następujących po sobie latach: 1953, 1954 i 1955.

Wszystkie zostały zaprojektowane przez Franco Scaglione i ręcznie wykonane przez Bertone. Uznawane są za jedne z istotniejszych konceptów motoryzacyjnych, jakie kiedykolwiek powstały. B.A.T. 5 wyróżnia się unikalnym i aerodynamicznym kształtem nadwozia. Zadebiutował w maju 1953 roku i w październiku został sprzedany amerykańskiemu importerowi – Stanley’owi Arnoltowi – który po kilku latach oddał pojazd w ręce Joe Pyrsaka. Ten ostatni pozostawał w jego posiadaniu przez 30 lat. W 1987 roku nowym nabywcą został kolekcjoner z Kalifornii. Następnie świeżo odrestaurowany pojazd zdobył wyróżnienie podczas konkursu Pebble Beach Concours d’Elegance w sierpniu 1988 roku.

Tak samo, jak B.A.T. 5, tak i B.A.T. 7 został oparty o podwozie Alfy Romeo 1900. Scaglione przeprojektował przednie wloty powietrza, obniżył nadwozie o 5 centymetrów i dodał ikoniczne płetwy. Efekt był imponujący nie tylko wizualnie, ale przede wszystkim w ujęciu aerodynamicznym. Udało się uzyskać współczynnik oporu powietrza na poziomie zaledwie 0,19 Cx. To był najlepszy rezultat w branży motoryzacyjnej w tamtych czasach. Auto w 1995 roku trafiło do USA i zostało zaprezentowane w Nowym Jorku i Chicago. Koncept wielokrotnie zmieniał właścicieli. Na pewnym etapie jeden z nich pozbył się tylnych płetw, które ponownie zostały zainstalowane w latach 80.

B.A.T. 7 z biegiem lat przeszła przez ręce różnych właścicieli i na pewnym etapie zdjęto płetwy, które utrudniały widoczność do tyłu. Została jednak przywrócona do stanu oryginalnego w latach 80. i płetwy ponownie zainstalowano.

Ostatni, ale równie istotny koncept, to B.A.T. 9d, który zadebiutował na targach w Turynie rok po B.A.T. 7, czyli w 1955. Producent chciał, aby to wydanie było bardziej praktyczne, dlatego Scaglione zmniejszył rozmiar tylnych płetw i zamontował charakterystyczną osłonę chłodnicy z przodu.

Według szacunków RM Sothbey’s, wszystkie pojazdy mogą zostać sprzedane za łączną kwotę od 14 do 20 milionów dolarów.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

Previous post
Charles Leclerc zajął 4. miejsce w GP Portugalii
Next post
Fiat Tipo 2021 doczekał się wariantu Cross

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Trzy koncepcyjne modele Alfy Romeo z lat 50. na sprzedaż