fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Zbudował replikę Ferrari F40 od podstaw

Zbudował replikę Ferrari F40 od podstaw

Michael Johansson to jeden z wielu fanów Ferrari F40, których nie stać na zakup wymarzonego samochodu. Mężczyzna jednak zamiast się poddać w dążeniu do realizacji celu, postanowił obrać alternatywną drogę. Od 2005 roku budował on własny egzemplarz F40!

Obecnie słowo replika kojarzy się głównie z tworem-abominacją, będącą jedynie bardzo marną kopią pierwowzoru, o mocno zaburzonych proporcjach. Jednak ten projekt to nie kolejny kit car, który powstał w oparciu o Toyotę MR2. Można przewrotnie powiedzieć, że Michael Johansson rozpoczął prace od pustej kartki papieru. W rzeczywistości jednak miał konkretną wizję – reprodukcję legendarnego Ferrari F40. To sposób na realizację marzenia, bez potrzeby wydawania nawet miliona dolarów na oryginał w bardzo dobrym stanie.

Co prawda replika nie wykorzystuje tak szlachetnych materiałów, ale mimo to, robi spore wrażenie. Wcale jej nie tak daleko do oryginału. Michael stworzył stalową ramę rurową, która posłużyła jako szkielet samochodu. Następnie uformował karoserię z blachy w taki sposób, by możliwie najlepiej odwzorować ikoniczną sylwetkę.

Jak twierdzi Johansson, próbował on znaleźć samochód-dawcę, ale bez skutku. Żaden pojazd z centralnie umieszczonym silnikiem nie nadawał się do tego. Obranie tego kierunku mogłoby źle się skończyć – najzwyczajniej w świecie proporcje byłyby zaburzone.

Proces budowy był iście fascynujący. Twórca wykorzystywał posiadane przez siebie narzędzia, w głównej mierze młotek i domowej roboty giętarkę. Od samego początku Michael próbował odtworzyć proporcje miniaturowego modelu ze względu na niedostępność oryginału. Koniec końców jednak miał okazję zweryfikować swój projekt w wyniku nawiązanego kontaktu z właścicielem F40.

Johansson niewiele powiedział na temat układu napędowego. Wiadomo jedynie, że skrzynia biegów pochodzi z Audi A4 w odmianie wysokoprężnej.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Zrzuty ekranu z YouTube’a

Poprzedni wpis
Udany styczeń dla Fiata Tipo
Następny wpis
Dziś rusza pierwsza punktowana runda RoS na Silverstone

1 komentarz

  1. Łukasz Dmowski
    12 lutego 2019 at 11:31 — Odpowiedz

    Wygląda zadziwiająco dobrze, ale oglądając film z budowy nie mogę oprzeć się wrażeniu że auto musi być znacząco cięższe od oryginału.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Zbudował replikę Ferrari F40 od podstaw